reklama
reklama
reklama
© PGZ
Biznes |

PGZ dostarczy elementy do amerykańskich i koreańskich wyrzutni rakiet

Polska Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z konsorcjum PGZ-WWR na dostawę elementów systemu uzbrojenia Wieloprowadnicowych Wyrzutni Rakietowych, pozyskiwanych przez Polskę ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

Jak czytamy na stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisana umowa pozwoli na wdrożenie krajowych elementów modułów ogniowych artylerii rakietowej bazującej na systemach HIMARS (USA) oraz Chunmoo (Korea Południowa).

Zgodnie z umową, Polska Grupa Zbrojeniowa dostarczy m.in. podwozia przystosowane pod montaż amerykańskich i koreańskich wyrzutni,  artyleryjskie wozy amunicyjne, wozy dowodzenia i łączności, a także systemy radiolokacyjne. Po stronie PGZ będzie również integracja dostarczonych elementów z zagranicznymi produktami, oszacowanie potencjału ich napraw, a także serwis.

„Do końca tej dekady Polska stanie się potęgą artyleryjską, która stanowi jeden z kluczowych elementów komponentu odstraszania. Udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym przedsięwzięciu poprzez realizację wieloletnich kontraktów na dostawy setek pojazdów i ich integrację z zagranicznymi komponentami, to gwarancja pracy dla naszych zakładów, jak i kolejne źródło kompetencji i wiedzy, potrzebnej do obsługi tych systemów w ich cyklu życia.” - mówił w komunikacie prasowym Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Portal Defence24 pisze, że projekt związany z wdrożeniem krajowych elementów modułów ogniowych artylerii rakietowej dalekiego zasięgu jest drugim co do wartości - obok programu Narew - największym programem, jaki został skierowany do polskiego przemysłu obronnego. Wg Defence24 szacunkowy koszt ma przekroczyć 20 mld złotych, a wolumen zamówień jednostek sprzętu wojskowego, głównie różnego typu pojazdów, ma wynieść kilka tysięcy egzemplarzy.

„Staramy się maksymalnie korzystać z potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego, rozwijając go poprzez te działania takie jak te podjęte dziś. W ramach podpisanej umowy do wyrzutni, które zostaną sprowadzone z USA i Korei Południowej, zostaną wyprodukowane w PGZ takie elementy jak podwozia Jelcza, na których zostaną osadzone wyrzutnie, wozy rozpoznawcze, amunicyjne, ewakuacji technicznej, wozy dowodzenia, środki łączności oraz systemy bezzałogowe." – cytuje wypowiedź Mariusza Błaszczaka, Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej, portal Defence24.  

Pierwsze dostawy planowane są na 2023 rok. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2