reklama
reklama
reklama
reklama
© Famur
Biznes |

FAMUR nabył większościowy pakiet akcji Impact Clean Power Technology

Inwestycja kosztowała Famur 59,12 mln euro. Przejęcie czołowego polskiego producenta systemów bateryjnych potwierdza realizację kierunków strategicznych zaprezentowanych przez spółkę w 2021 roku. Jest to również drugie przejęcie firmy związanej z zieloną transformacją wykonane przez Famur w ciągu roku.

Nabycie 18 475 729 akcji Impact Clean Power Technology wystarczyło na pozyskanie 51% kapitału zakładowego, co zapewnia ok. 59% głosów na walnym zgromadzeniu. Famur poinformował w komunikacie prasowym, że zakup aktywów ma zostać sfinansowany ze środków pochodzących z emisji Zielonych Obligacji Famuru, które spółka wyemitowała w 2021 roku, pozyskując 400 mln zł. Pieniądze te planowane są na wydatki związanie m.in. z finansowaniem rozwoju, zakupów, budowy i eksploatacji inwestycji, które będą kwalifikowane jako tzw. zielone projekty.

„Wobec dynamicznych zmian gospodarczych i procesów transformacyjnych w polskiej energetyce konsekwentnie zmieniamy Grupę FAMUR, zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku strategią przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację. Akwizycja Impact Clean Power Technology jest spójna z tymi założeniami. Magazynowanie energii to kolejny perspektywiczny obszar po segmencie PV, dywersyfikujący działalność Grupy FAMUR. Wspólnie z Impact Clean Power Technology chcemy wykorzystać budowane przez lata przewagi, by rozwijać i skalować biznes na rosnącym rynku systemów bateryjnych i magazynów energii.” – mówi w komunikacie prasowym Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.

Famur poinformował, że oczekiwane przychody IMPACT w 2022 roku powinny przekroczyć poziom 250 mln zł. Na przestrzeni najbliższych 4-5 lat przewiduje się wzrost rocznych przychodów do min. 1 mld zł. EBITDA natomiast w okresie od roku 2023 do roku 2024 będzie obciążona kosztami dynamicznego budowania skali działalności, jednak od roku 2025 przewidywana marża EBITDA powinna wzrosnąć do ok. 10-12%.

Impact Clean Power Technology jest dostawcą wielkoskalowych magazynów energii. Specjalizuje się również w produkcji i integracji zaawansowanych systemów magazynowania energii w ogniwach litowo-jonowych. W planach ma również rozwój systemów wykorzystujących wodorowe ogniwa paliwowe. Do głównych klientów ICPT należą m.in. Solaris, Alexander Dennis Ltd, Voith SE & Co, Kiepe Electric Carrosserie HESS AG, Skoda Electric czy Normet. 

„W firmie zbudowaliśmy bardzo silny zespół inżynierów i profesjonalistów, dzięki którym od lat w naszym laboratorium powstają kolejne generacje innowacyjnych systemów bateryjnych. Produkty Impact Clean Power Technology dostarczamy na rynki w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Nowej Zelandii. W obszarze magazynowania energii angażujemy się w przełomowe projekty OZE w Polsce. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wspieramy globalne działania na rzecz gospodarki bezemisyjnej, w tym także nadchodzącej wodorowej rewolucji. Cieszymy się, gdyż konsolidacja potencjałów Grupy FAMUR i naszego umożliwi nam zarówno dalszy rozwój w obszarze nowych produktów, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych oraz dywersyfikację w zakresie naszych klientów i dostawców. Wierzę, że nasza współpraca to silny impuls do rozwoju branży OZE w kraju i na świecie.” – mówi w komunikacie prasowym Bartłomiej Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology.

Famur dąży do przekształcenia spółki w holding inwestujący w zieloną transformację. Współpraca w Impact była więc kolejnym krokiem do zrealizowania założonych planów rozwojowych. Jak czytamy w komunikacie prasowym, Famur planuje osiągnąć do 2024 roku ok. 70%. 

„Będąc stabilnym i długoterminowym inwestorem, TDJ wspiera Grupę FAMUR w procesie jej zielonej transformacji i aktywnego poszukiwania nowych kierunków rozwoju. Kolejnym krokiem po inwestycji w obszar fotowoltaiki jest rozpoczęcie współpracy z największym polskim podmiotem na rynku systemów bateryjnych dla transportu i heavy duty. Rozpoczęcie współpracy z Impact Clean Power Technology daje możliwość wielu synergii, zarówno na rosnącym rynku magazynów energii, jak i w zakresie rozwoju technologii wykorzystujących ogniwa wodorowe.” – mówił w komunikacie prasowym Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel TDJ.

Współpraca TDJ i Famur z Impact Clean Power Technology umożliwi pozyskanie kapitału obrotowego przeznaczonego na zwiększanie skali działalności w obszarze systemów bateryjnych i magazynów energii, w tym w zakresie dywersyfikacji portfela klientów w Polsce, a także zwiększania ekspansji na rynki zagraniczne, czytamy w komunikacie. Ponadto spółka stawia sobie za cel rozwijanie i wprowadzanie nowych produktów. 

Mirosław Bendzera mówił również, że po przejęciu, Famur chce skupić się na skalowaniu biznesu. Nie będzie negocjował kolejnych akwizycji, choć zamierza obserwować.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2