reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Orlen
Przemysł elektroniczny |

Więcej energii słonecznej w Polsce

Orlen i Respect Energy zakończyły budowy swoich farm fotowoltaicznych. Bauer Solar poinformował, że potroił produkcję i sprzedaż modułów PV, Keno otworzyło kolejny oddział w Polsce, a Orlen otrzymał dofinansowanie na budowę kolejnej farmy solarnej.

Pod koniec października pojawiły się kolejne informacje dotyczące różnych inwestycji solarnych w Polsce, a dwie z nich dotyczyły Orlenu.

Polski koncern poinformował o zakończeniu budowy nowej farmy fotowoltaicznej, która zlokalizowana jest w okolicach Wielbarka (woj. warmińsko-mazurskie) na obszarze 119 ha. Farma ma osiągnąć pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 r. Składa się na nią ok. 140 tysięcy paneli, każdy z nich o mocy do 530 W, które w szczytowym okresie działania będą osiągały łączną moc 62 MW i będą w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych. 

„Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika, wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi, są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce Grupy ORLEN zainstalowane w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW. Dzięki konsekwentnym inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach tylko w drugim kwartale tego roku blisko 60% z 2,7 TWh wyprodukowanej przez Grupę ORLEN energii pochodziło z nisko- i zeroemisyjnych źródeł.” - mówił w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ponadto Orlen otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 mln zł z Unii Europejskiej na budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej, która zostanie zlokalizowana w Rybniku. Nowa inwestycja ma osiągać moc 2 MW, a tworzyć ma ją 5400 paneli, 17 falowników, kontenerowa stacja transformatorowa o mocy 2500 kVA oraz rozdzielnice. Produkcja ma rocznie wynosić około 2,158 GWh energii elektrycznej przeznaczonej na sprzedaż. 

Respect Energy w swoim komunikacie prasowym poinformował natomiast o oficjalnym otwarciu „największej farmy fotowoltaicznej w Europie Środkowo-Wschodniej” zlokalizowanej w Zwartowie (woj. pomorskie) na obszarze 300 ha. Wyprodukowana tam moc powinna dostarczyć zieloną energię do około 153 tysięcy gospodarstw domowych. Obecnie zainstalowane panele słoneczne osiągają moc 204 MWp, jednak na początku przyszłego roku powinny zwiększyć ją do 290 Mwp.

Projekt farmy fotowoltaicznej Zwartowo został sfinansowany przez konsorcjum trzech banków: Banku Pekao SA, PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Respect Energy pracuje nad kolejnymi inwestycjami w Polsce.

„Respect Energy jest partnerem Goldbeck Solar w realizacji największej w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej farmy fotowoltaicznej. Respect Energy koncentruje się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, które docelowo zagwarantują naszym klientom pełne bezpieczeństwo w zakresie dostaw zielonej energii. Stawiamy sobie za cel stworzenie zielonej przyszłości dla naszego kraju, dlatego bycie częścią farmy fotowoltaicznej Zwartowo jest oczywistym rozszerzeniem naszej strategii biznesowej. Bardzo się cieszymy, że tak znaczący w skali europejskiej projekt jest jedną z inwestycji w ramach naszego portfolio.” – mówił w komunikacie prasowym Sebastian Jabłoński, Prezes Zarządu Respect Energy S.A.

 

O rosnącej popularności fotowoltaiki w Polsce świadczy również potrojenie produkcji i sprzedaży modułów PV przez Bauer Solar. O rekordowym roku firmy poinformował portal Gram w Zielone, dodając że tegoroczna produkcja Bauer Solar przekroczy 500 MW mocy.

Optymistyczne prognozy na temat energii solarnej wynikają również z raportu przygotowanego przez norweską spółkę energetyczną Statkfraft. Analitycy przewidują, że słońce ma stać się największym światowym źródłem energii od 2035 roku,  jej globalna produkcja z fotowoltaiki może osiągnąć nawet ponad 21 000 TWh energii elektrycznej w 2050 r.

Ponadto w Polsce rozwija się firma KENO, która otworzyła kompleks biurowo-magazynowy w Jawczycach, nieopadal Warszawy. Nowy polski oddział europejskiego producenta konstrukcji montażowych, rozdzielnic przyłączeniowych i dystrybutora kompletnych systemów fotowoltaicznych ma powierzchnię przekraczającą 1000 m2 i został wyposażony w moduły, inwertery, magazyny energii, a także pompy ciepła. Znajduje się w nim również sala szkoleniowa.

W związku z narastającym kryzysem energetycznym i klimatycznym naukowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy i koncerny poszukują nowych rozwiązań i możliwości. Na rynku pojawił się zatem polski start-up Panel Wiatrowy, który dostrzegł niewykorzystany potencjał w produkowaniu energii na płotach. Zaprojektowane przez koncept panele wiatrowe mają długość 10 metrów i zdolność generowania do 1 kW mocy. Wytrzymałość płotu ma sięgać 50 lat. Panele wiatrowe są zbudowane w 80% z tworzyw sztucznych, które będzie można poddać recyklingowi. Polski start-up zapowiada początek sprzedaży swojego produktu w pierwszym kwartale 2023 r. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama