reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Uniwersytet Warszawski
Nauka i technologie |

„Perowskity mają szansę zrewolucjonizować energetykę”

Polacy wraz z międzynarodowym zespołem badawczym skonstruował układ fotoniczny z perowskitów i ciekłych kryształów. Uniwersytet Warszawski poinformował, że odkrycie jest znaczące i może znaleźć zastosowanie w tworzeniu wydajnych i niekonwencjonalnych źródeł światła.

W międzynarodowym zespole badawczym odpowiedzialnym za to odkrycie znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, włoskiego CNR Nanotec, brytyjskiego Uniwersytetu w Southampton oraz Uniwersytetu Islandii. Wyniki ich badań okazały się bardzo obiecujące, a sami naukowcy w materiale prasowym napisali, że perowskity mają szansę zrewolucjonizować energetykę. 

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego, perowskity są to trwałe i łatwe do wyprodukowania materiały, które mają wysoki współczynnik absorpcji światła słonecznego i dlatego wykorzystywane są do budowy nowych, wydajniejszych ogniw fotowoltaicznych. Przez długi czas własności emisyjne tych materiałów były niedoceniane, ale w ostatnich latach zaczęto je częściej wykorzystywać. Naukowcy udowodnili, że szczególne właściwości perowskitów mogą być wykorzystywane przy tworzeniu wydajnych czy nawet niekonwencjonalnych źródeł światła.

"Zauważyliśmy, że dwuwymiarowe perowskity są bardzo stabilne w temperaturze pokojowej, mają dużą energię wiązania ekscytonów oraz wydajność kwantową." – mówiła Karolina Łempicka-Mirek, doktorantka na Wydziale Fizyki UW, pierwszy autor publikacji.

Uniwersytet Warszawski informuje dalej, że badaczom udało się stworzyć system, w którym doprowadzono do silnego sprzężenia wzbudzeń ekscytonowych w dwuwymiarowym perowskicie z fotonami uwięzionymi w dwójłomnej strukturze fotonicznej w postaci dwuwymiarowej wnęki optycznej wypełnionej ciekłym kryształem. Badane wnęki wytworzono w Wojskowej Akademii Technicznej.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2