W 2021 r. zainstalowano rekordową liczbę robotów przemysłowych
W nowym raporcie International Federation of Robotics czytamy, że w 2021 r. zainstalowano rekordową liczbę 517 385 nowych robotów przemysłowych w fabrykach na całym świecie. Stanowi to stopę wzrostu o 31% rok do roku, a także bije rekord z 2018 r. o 22%.
Największym na świecie rynkiem robotów przemysłowych wciąż pozostaje Azja. 74% wszystkich nowo wdrożonych robotów w 2021 r. zostało zainstalowanych właśnie tam. Co drugi zainstalowany robot na świeci został wdrożony w Chinach, co świadczy o wysokim tempie robotyzacji Państwa Środka. Następna w rankingu jest Japonia, która jest również głównym producentem robotów na świecie: eksport japońskich robotów przemysłowych osiągnął nowy szczytowy poziom, wynoszący 186 102 sztuk w 2021 r. Trzecie w rankingu IFR są Stany Zjednoczone. Za nimi uplasowała się Korea Południowa.
Instalacja robotów wzrosła również w Europie – o 24% do 84 302 sztuk w 2021 r. Z raportu wynika, że popyt ze strony przemysłu motoryzacyjnego był stabilny, natomiast wzrósł ze strony przemysłu ogólnego o 51%. Niemcy miały udział 28% wszystkich instalacji w Europie, za nimi uplasowały się Włochy z 17% i Francja z 7%. Dodajmy, że eksport robotów przemysłowych z Niemiec wzrósł o 41% do 22 870 sztuk, przekraczając poziom sprzed pandemii. Z kolei we Włoszech nastąpił wzrost liczby instalacji robotów o 65%, co przyczyniło się do osiągnięcia nowego rekordowego poziomu 14 083 sztuk w 2021 roku. We Francji zapas operacyjny robotów we obliczono na 49 312 sztuk, co stanowi wzrost jedynie o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Spadek o 7% zanotowano natomiast w Wielkiej Brytanii.
„Wykorzystanie robotyki i automatyzacji rośnie w zapierającym dech w piersiach tempie.” – mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki – „W ciągu sześciu lat roczna liczba instalacji robotów wzrosła ponad dwukrotnie. Według naszych najnowszych statystyk instalacje znacznie wzrosły w 2021 r. we wszystkich głównych branżach klientów, chociaż zakłócenia w łańcuchu dostaw oraz różne lokalne czyy regionalne przeciwności utrudniały produkcję”.
IFR w swoim raporcie podkreśliło, że rosnące ceny energii, pośrednie ceny produktów oraz niedobór komponentów elektronicznych stanowią wyzwanie dla wszystkich gałęzi światowej gospodarki. Pomimo trudnej globalnej sytuacji, portfele zamówień są pełne, a zapotrzebowanie na roboty przemysłowe nigdy nie było wyższe. Z tych też względów oczekuje się, że globalne instalacje robotów wzrosną o 10% do prawie 570 000 sztuk w 2022 r.