reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ CTM via YouTube
Nauka i technologie |

Otwarto nowe laboratorium CTM w Gdyni

Inwestycja wyniosła ponad 61 mln zł. W nowym obiekcie CTM będą przeprowadzane testy i badania związane z polem elektromagnetycznym urządzeń na potrzeby wojska i komercyjnych firm.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskie S.A. jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zajmuje się projektowaniem, budową, dostawą, a także utrzymywaniem systemów z obszaru techniki wojskowej i cywilnej. Nowy obiekt polskiego ośrodka powstał w ramach projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC".

Jak czytamy na oficjalnej stronie CTM, w laboratorium znajduje się największa w północnej Polsce komora bezodbiciowa SAC10m dostępna również do celów komercyjnych. W nowym laboratorium znajduje się ponadto 10 stanowisk do badań, a także przestrzeń do wykonywania testów mechanicznych i środowiskowych. Wydajność ośrodka, jego wyposażenie i specjalistyczne przystosowanie pozwalają na prowadzenie w nim badań nad obiektami wielkogabarytowymi o masie do 5 ton, a także wykonywanie wszelkich testów klimatycznych, wibracyjnych i udarowych.  

„Mieliśmy już do tej pory infrastrukturę badawczą, jednak była ona bardzo skromna. Dzisiaj dzięki temu obiektowi jesteśmy gotowi wyjść w Europę, badać urządzenia, które są dostępne na rynku europejskim, rynku polskim, a także rynku globalnym. Norma, według której badamy, jest normą amerykańską.” - mówił Marcin Wiśniewski, prezes Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej. - „To uniwersalna norma i na całym świecie de facto produkowane są urządzenia, które trzeba sprawdzić pod kątem tego, czy są bezpieczne w użytkowaniu, czy nie promieniują, a także czy wytrzymają trudy, szczególnie w przypadku, gdy mówimy o obronności i bezpieczeństwie państwa.”

W tym roku CTM obchodziło 40-lecie swojej działalności. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama