reklama
reklama
reklama
© shutterstock
Przemysł elektroniczny |

Rośnie znaczenie polskiego przemysłu elektronicznego

Polski przemysł elektroniczny dynamicznie się rozwija. Dziś Polska jest kluczowym graczem europejskiego ekosytemu baterii. Jednak jak naprawdę duży jest polski przemysł elektroniczny?

Zacznijmy od historii, Polski sektor elektroniczny zaczął się rozwijać już w latach trzydziestych XX wieku. Na szeroką skalę produkowano wtedy sprzęt oświetleniowy w Polskich Zakładach Philipsa w Warszawie, a także elektronowe lampy nadawcze i mikrofalowe w Zakładach Lamina w Piasecznie. Po wojnie przemysł elektroniczny nie upadł, jednak fabryki zostały upaństwowione. Kojarzona z komuną UNITRA była przecież państwowym zakładem zarządzającym większością polskich przedsiębiorstw przemysłu elektronicznego jak Diora,  Fonica, Zakłady Radiowe im. Kasprzaka, Unitra-Lubartów, Tonsil,  Unimor czy nawet bydgoska Eltra, założona w 1923 r. przez Stefana Ciszewskiego, warszawskiego inżyniera, która tuż przed II wojną światową zatrudniała 1500 osób i oferowała ponad 1200 oryginalnych produktów. Zmiany ustrojowe i początek lat 90. sprawiły, że Polska znalazła się w strefie zainteresowania wielu koncernów zagranicznych, które na stałe zagościły na arenie polskiego przemysłu.

Dziś, jak podaje Obserwator Finansowy, powołując się na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Polska jest największym w Europie dostawcą litowo-jonowych akumulatorów samochodowych lub ich komponentów – i piątym co do wielkości na świecie. W 2021 r. polski eksport baterii litowo-jonowych stanowił ponad 2% całego eksportu z kraju – w wysokości ponad 6,5 mld euro.

PIE podało również, że choć do 2020 r. w całej Europie jedynie Niemcy eksportowały więcej baterii, to dynamika wzrostu w Polsce była zdecydowanie wyższa.

Według danych gromadzonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) od 2021 roku w branży pracuje 62 500 osób, produkując wszystko, od komputerów po inne produkty elektroniczne i optyczne.

W 2021 r. polski przemysł elektroniczny wyprodukował 3,36 mln maszyn cyfrowych, 280 tys. telefonów, 4,29 mln odbiorników radiowych i 16,71 mln telewizorów. Obecnie w branży działa 150 firm, które zatrudniają ponad 49 pracowników.

Wartość eksportu branży elektronicznej wzrosła w 2021 r. o 13,4% r/r i wyniosła 98,41 mld zł.

Dziś polski przemysł obejmuje wszystkich dostawców EMS, producentów PCB, dystrybutorów komponentów, producentów i dystrybutorów sprzętu oraz firmy inżynieryjne high-tech. Polska robi również fale w rosnącym ekosystemie baterii w Europie – i na sąsiednich rynkach.

Przypominamy, że 27 października na PGE Narodowym odbędzie się Evertiq EXPO Warszawa 2022, które jest dobrą okazją do poznania polskiej branży elektronicznej.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1