reklama
reklama
reklama
reklama
© Maciej Margas via Wikipedia CC
Nauka i technologie |

Nowy projekt wodorowy PGNiG i Politechniki Śląskiej z dofinansowaniem

W ramach projektu HydroSens eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej, opracują czujnik do wykrywania wodoru w mieszaninach gazów.

Pełna nazwa projektu to „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych”, dofinansowanie zostało przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego PGNiG, opracowywane czujniki będą mogły być wykorzystywane m.in. do badania zawartości wodoru w mieszankach transportowanych sieciami dystrybucyjnymi i przesyłowymi.

„W ramach Programu Wodorowego PGNiG realizujemy projekt InGrid - Power to Gas. Obejmuje on badania dotyczące produkcji wodoru z OZE i możliwości przesyłu tego paliwa z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego”  – mówił w komunikacie prasowym Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju – „Czujniki, nad którymi pracujemy z naszym partnerem naukowym - Politechniką Śląską w ramach HydroSens, pozwolą nam na szybkie wykrywanie wodoru w instalacjach. Dzięki temu będziemy mogli monitorować jego optymalny poziom dla bezpieczeństwa i prawidłowego działania sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz innych instalacji wykorzystujących to paliwo”.

W ramach HydroSens jako materiał do produkcji sensorów wodoru zostaną zastosowane półprzewodniki polimerowe. PGNiG w komunikacie prasowym objaśnia, że obecnie do pomiaru wodoru w sieciach gazowych stosuje się chromatografy, które są drogie i wymagają specjalistycznej obsługi. Opracowywane w ramach projektu czujniki mają być tanie w produkcji, łatwe w obsłudze, a także mogą stanowić również element sterowników dla urządzeń przystosowanych do zasilania paliwami o zmiennym składzie, np. kotłów gazowych.

„Istniejące sensory wodoru wykorzystują półprzewodniki nieorganiczne, których wytwórstwo wymaga licznych energo- i materiałochłonnych operacji jednostkowych, podczas gdy opracowywane przez nas sensory wytwarzane są z roztworów będących zdolnymi do wykrywania wodoru w powietrzu i innych gazach, np. w gazie ziemnym.” – czytamy w wyjaśnieniu prof. Tomasza Jarosza z Wydziału Chemicznego, kierownika zespołu wykonującego projekt w Politechnice Śląskiej.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2