reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IPT Fiber
Przemysł elektroniczny |

Ruszyła budowa ośrodka B+R technologii światłowodowych

Uroczysta inauguracja budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu odbyła się 30 sierpnia w Lubartowie.

Na Lubelszczyźnie powstanie wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy, w którym firma IPT Fiber rozwinie unikatową polską technologię światłowodów specjalnych, w tym światłowodów wielordzeniowych. Spotkanie w urzędzie miasta Lubartów poprzedziło symboliczne wbicie łopaty na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Lubartowie opracowywane i wytwarzane będą światłowody specjalne, w tym sztandarowe  rozwiązanie spółki IPT Fiber – światłowód siedmiordzeniowy, zapewniający siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane na świecie światłowody jednordzeniowe.

Jak podkreśla firma, potencjał polskiej technologii oraz zaawansowany stopień prac wdrożeniowych potwierdzają patenty przyznane w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Europie (EPO), Japonii, Brazylii i Korei Płd., a także światowy rekord transmisji danych, uzyskany w trakcie zeszłorocznych międzynarodowych testów z udziałem firm Orange Polska i Infinera.

– Testy wykazały że nasz światłowód siedmiordzeniowy gwarantuje najwyższą osiągniętą dotąd przepustowość i jest kompatybilny z najnowszą infrastrukturą telekomunikacyjną. Jeszcze w tym roku przeprowadzimy następne testy, w kolejnych pasmach telekomunikacyjnych. Jestem przekonany, że nasz światłowód umożliwiający transfer danych w terabitach na sekundę może stać się polską odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne. Inauguracja budowy centrum badawczo-rozwojowego w Lubartowie to dla nas niezwykle ważny etap w drodze do komercjalizacji przełomowych polskich technologii światłowodowych. Dlatego niezwykle cieszę się że są z nami dzisiaj partnerzy ze środowiska naukowego i biznesowego, nasz inwestor – Piotr Kurczewski, właściciel DC24 Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej oraz przedstawiciele władz samorządowych – podsumował Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

– Bez wieloletniej pracy lubelskich naukowców z UMCS oraz współpracy z kluczową polską kadrą naukowo-badawczą z dziedziny fotoniki światłowodowej nie mielibyśmy dziś światłowodu wielordzeniowego oraz światowego rekordu transmisji danych. Jestem ogromnie wdzięczny naukowcom i inżynierom, którzy od lat prowadzą zaawansowane badania oraz rektorom lubelskich uczelni za okazane wsparcie i deklarację współpracy. Lublin posiada ogromny potencjał ludzki i akademicki, który zamierzamy wykorzystać przy budowaniu przyszłych kadr. Z pewnością zintensyfikujemy również działania mające na celu rozwój i promocję polskiej fotoniki – dodał prezes Krzysztof Witoń.

Zakończenie budowy centrum planowane jest na koniec 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 65 mln PLN, z czego ponad 37 mln PLN to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”, Działanie 2.1, POIR.

Światłowody specjalne oraz innowacyjne komponenty światłowodowe opracowywane i wytwarzane w Lubartowie będą służyły rozwojowi telekomunikacji nowej generacji oraz innych sektorów gospodarki. Nowoczesne rozwiązania światłowodowe dzięki swoim wyjątkowym parametrom oraz właściwościom są w stanie monitorować procesy przemysłowe oraz rozwijać ideę Przemysłu 4.0 koncepcję, internetu rzeczy czy inteligentne systemy bazujące na sztucznej inteligencji.    


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1