reklama
reklama
reklama
reklama
© Hadatap
Przemysł elektroniczny |

AVIA Capital zainwestował w specjalistę od RFID

W sierpniu tego roku polski fundusz wzrostowy AVIA Capital zainwestował w Hadatap, firmę wdrażającą technologie RFID w Polsce.


Spółka Hadatap chce wykorzystać pozyskane środki na badania i rozwój, rozbudowę mocy produkcyjnych oraz wzrost sprzedaży w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.


Jak informuje fundusz w komunikacie, Hadatap to polska firma, która wykonała najwięcej wdrożeń technologii RFID w kraju. RFID (ang. Radio Frequency Identification) jest technologią umożliwiająca odczyt i przesyłanie danych przy pomocy fal radiowych. Dzięki wyposażeniu przedmiotów, produktów czy przesyłek w inteligentne etykiety (tagi) z mikrochipem i użyciu specjalnego czytnika można szybko ustalić na jakiej półce znajduje się konkretna sztuka towaru. Wykorzystanie RFID umożliwia zatem automatyzację żmudnych i czasochłonnych czynności, takich jak monitorowanie stanu magazynów, co skraca czas i obniża koszty tych procesów. Dlatego technologia jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy produkcyjne i logistyczne oraz sektor handlu, w tym e-commerce. Korzystają z niej również instytucje publiczne, jak sądy czy biblioteki.

– Hadatap posiada własne oprogramowanie i czytniki RAIN RFID oraz wiedzę i największe w Polsce doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań RFID. Jeszcze kilka lat temu ta technologia była droga i miała pewne ograniczenia techniczne, a teraz staje się kluczowa dla funkcjonowania wielu branż, szybko zyskując na popularności. Hadatap obsługuje największe krajowe firmy i instytucje, a także z powodzeniem zdobywa klientów wśród międzynarodowych korporacji – komentuje Marcin Wysocki, Partner w AVIA Capital.

Istniejący od 2006 roku Hadatap wprowadził rozwiązania RFID już w ponad 150 dużych i średnich firmach i instytucjach. Wśród klientów firmy są m.in. PKN Orlen, gdzie Hadatap wdrożył system identyfikacji, inwentaryzacji i lokalizacji cystern kolejowych, oraz Poczta Polska, gdzie spółka wprowadza technologię RFID w trzech sortowaniach, by precyzyjniej lokalizować przesyłki oraz przyspieszyć proces ich doręczenia. Z usług Hadatap korzysta również Uniwersytet Jagielloński do kontrolowania księgozbiorów.

– Stosowane przez nas rozwiązanie (standard RAIN RFID) pozwala zidentyfikować przedmioty z odległości nawet kilkudziesięciu metrów i umożliwia odczyt wielu informacji jednocześnie – mówi Artur Czarzyński, prezes zarządu Hadatap.

Jak stwierdza Artur Czarzyński, technologia RFID wypiera kody kreskowe, ponieważ ma nad nimi wiele przewag, a w Polsce rośnie grupa firm, które przekonują się do usprawnień uzyskiwanych dzięki RFID.

Wykorzystaniem RFID interesują się m.in. firmy z branży budowlanej, spożywczej, a także operatorzy parkingów i szpitale. Oprócz zarządzania zapasami technologia ta umożliwia również śledzenie pochodzenia produktów.

Według szacunków wartość globalnego rynku RFID wzrośnie w 2030 roku do 35,6 mld USD z 14,5 mld USD w 2022 roku. Jak wynika z raportu organizacji RAIN Alliance, obecnie tagowanych jest zaledwie 1 procent przedmiotów spośród 3 bilionów, które mogłyby być oznaczane co roku.

– Naszą ambicją jest rozwój IoE (Internet of Everything) w zakresie cyfryzacji nadzoru nad majątkiem firm. Środki, które pozyskujemy od AVIA Capital, chcemy przeznaczyć na przyśpieszenie rozwoju technologii IoE oraz wejście na nowe rynki – wyjaśnia Artur Czarzyński.

Inwestycja w Hadatap wpisuje się w strategię AVIA Capital, która zakłada wsparcie dla spółek w fazie wzrostu, dążących do zwiększania skali działalności poprzez eksport i umacnianie pozycji na rynku europejskim. Jest to trzecia inwestycja funduszu po zakupie Pro-Project, specjalisty w obszarze rozwiązań do kontroli jakości medycznych urządzeń diagnostyki obrazowej, oraz Elinta Charge, litewskiego producenta stacji ładowania aut elektrycznych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2