reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PolitechnikaWroclawska
Przemysł elektroniczny |

Mikroorganizmy pomogą odzyskać lit i kobalt z baterii

Dr inż. Weronika Urbańska z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr będzie odzyskiwać metale ze zużytych baterii litowo-jonowych pochodzących z laptopów, wykorzystując do tego mikroorganizmy.

Dr inż. Weronika Urbańska  jest jedną z 41 laureatek konkursu „Miniatura” Narodowego Centrum Nauki. Na swój projekt „Biologiczne odzyskiwanie metali ze zużytych baterii litowo-jonowych z wykorzystaniem mikroorganizmów ekstremofilnych” badaczka z W7 otrzymała dofinansowanie w wysokości 49 500 PLN.

– Zajmę się głównie odzyskiwaniem litu i kobaltu, czyli metali krytycznych dla utrzymania obecnego poziomu rozwoju technologicznego na świecie – wyjaśnia dr Weronika Urbańska.

W swoich badaniach zastosuje metodę bioługowania. To proces, w którym wykorzystuje się właściwości mikroorganizmów, szczególnie zdolność do zakwaszania środowiska, w celu wyekstrahowania metali z odpadów do roztworu.

– Taka metoda ma wiele zalet. Możemy wykorzystywać mikroorganizmy, które występują w środowisku naturalnym, sam proces jest stosunkowo prosty i tani, a także przyjazny środowisku – nie ma bowiem tutaj emisji zanieczyszczeń, które mogą występować w innych procesach odzyskiwania metali ze zużytych baterii – mówi dr Urbańska.

Największym wyzwaniem, jak sama przyznaje, będzie dobranie odpowiedniej kompozycji mikroorganizmów i warunków prowadzenia procesu, tak aby uzyskać jak najwyższe stopnie odzyskiwanych metali w możliwie krótkim czasie reakcji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama