reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© XTPL
Przemysł elektroniczny |

XTPL dostarczy urządzenie berlińskiemu uniwersytetowi

XTPL dostarczy urządzenie Delta Printing System (DPS) do zastosowań R&D oraz produkcji prototypowej do Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.

Nabywcą jest Instytut IRIS Adlershof  Institute z prestiżowego Humboldt-Universität zu Berlin, czyli Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Opracowana przez spółkę technologia ultraprecyzyjnej depozycji nanomateriałów dla przemysłu elektronicznego będzie wykorzystywana w pracach nad nowymi rozwiązaniami czujników oraz w dziedzinach fotowoltaiki i optoelektroniki.

Delta Printing System będzie wykorzystywana przez naukowców z kierowanej przez prof. dr. Emila List-Kratochvila Grupy Hybrid Devices do badań nad urządzeniami elektronicznymi i optoelektronicznymi (opartymi na hybrydowych systemach materiałowych oraz półprzewodnikach organicznych i hybrydowych), wykonanymi metodami addytywnymi. Dzięki opracowaniu i połączeniu nowatorskich materiałów elektroaktywnych z dostosowanymi strukturami i nowymi metodami ich przetwarzania, wyniki prac naukowych mogą znaleźć zastosowanie w dziedzinie technologii czujników, fotowoltaiki i optoelektroniki.

Urządzenie ma być dostarczone do końca 2022 roku, a pierwszy wpływy z jego sprzedaży spółka odnotuje już w trzecim kwartale tego roku.

– Metoda UPD opracowana przez zespół XTPL bardzo nas zainteresowała, zetknęliśmy się z nią oraz z urządzeniem Delta Printing System podczas konferencji  ISFOE w 2021 roku. Mieliśmy okazję poznać możliwości tej metody i zdecydowaliśmy, że to urządzenie byłoby świetnym narzędziem dla naszych naukowców, którzy pracują nad nowymi technologiami czujników, rozwiązań fotowoltaicznych oraz optoelektronicznych. Nie poprzestajemy tylko na badaniach akademickich, idąc dalej ich wyniki zamierzamy wdrażać do realnych zastosowań u odbiorców przemysłowych, z którymi od długiego czasu nasz instytut współpracuje. Bardzo się cieszymy, że już wkrótce będziemy mogli włączyć technologię XTPL do naszych prac – mówi prof. dr Emil List-Kratochvil, szef grupy Hybrid Devices i ekspert w dziedzinie półprzewodników organicznych i drukowanych urządzeń półprzewodnikowych.

Humboldt-Universität zu Berlin (Uniwersytet Humboldta) to jedna z największych publicznych uczelni badawczych w Berlinie. Założona w 1810 roku przez Wilhelma von Humboldta, od 2012 roku jest jedną z 11 najlepszych uczelni w Niemczech. Jej częścią jest IRIS Aldershof (Integracyjny Instytut Badawczy dla Nauk), który łączy cechy instytutu badawczego, laboratorium rozwojowego i instytutu zaawansowanych badań oraz zapewnia infrastrukturę dla interdyscyplinarnych badań w dziedzinach takich jak fotonika i materia czasoprzestrzeni.

– IRIS Adlershof to kolejny klient, który dostrzega wyraźny potencjał dla przemysłu naszej wysoko precyzyjnej metody nanoszenia nanostruktur przewodzących. To jest dla nas bardzo wyróżniające, że nasza technologia została zauważona i oceniona przez naukowców jako ta, która umożliwi tworzenie przyszłych, złożonych urządzeń elektronicznych i optoelektronicznych. Wierzymy, że dostarczenie Delta Printing System do interdyscyplinarnego zespołu łączącego Wydział Fizyki z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Humboldta w Berlinie będzie początkiem owocnej współpracy i okazją do dalszego rozszerzenia listy zastosowań metody UPD w przemyśle dla urządzeń elektronicznych kolejnych generacji – mówi dr Filip Granek, prezes zarządu XTPL SA (zdjęcie powyżej).

Według analiz rynkowych, CAGR branży urządzeń elektronicznych do prototypowania ma wynieść około 31% w latach 2021-2031 (za: Transparency Market Research).

Analitycy firmy Grand View Research szacują, że w 2021 r. segment prototypowania zdominował rynek produkcji addytywnej, odpowiadając za ponad 55% udziału w jego przychodach (ok 7,61 mld USD). Jak wskazali w swoim raporcie, prototypowanie szeroko wykorzystuje wiele firm (szczególnie te z branż motoryzacji, lotnictwa i obronności) w procesach precyzyjnego projektowania i opracowywania tak pojedynczych elementów, jak i całych zaawansowanych systemów.

– To kolejne sprzedane przez nas urządzenie do produkcji prototypowej i prac badawczo-rozwojowych. Przewiduje się, że rynek na tego typu urządzenia będzie nadal rósł. Pracujemy nad tym, by rosła także sprzedaż kolejnych Delta Printing System. W tym zakresie kalendarz nam sprzyja, ponieważ specyfika funkcjonowania naszych klientów – głównie instytutów naukowych –powoduje, iż w drugiej połowie roku finalizowane są ich wewnętrzne procedury inwestycyjne. Przychody ze sprzedaży urządzenia dla Uniwersytetu Humboldta powinny być widoczne w wynikach XTPL w II połowie 2022 r. Warto podkreślić, że w przychody ze sprzedaży DPS generują z czasem przychody w innych segmentach naszego biznesu. Przede wszystkim  realizujemy dla użytkowników DPS zamówienia nanotuszów, unikalnych produkowanych przez nas wymiennych dysz oraz kartridży, a także otrzymujemy stałe opłaty za gotowość serwisową  – wyjaśnia Jacek Olszański, członek zarządu ds. finansowych XTPL SA.

Zgodnie z szacunkowymi danymi,  w I połowie 2022 r. spółka zanotowała 2,97 mln PLN przychodów z tytułu komercyjnej sprzedaży swoich produktów i usług. Jest to ponad dwudziestokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym oraz kwota ta stanowi 143% całej zeszłorocznej sprzedaży. 

XTPL rozwija oraz komercjalizuje trzy komplementarne linie biznesowe oparte na autorskiej technologii UPD. Każda z tych linii może generować niezależne strumienie przychodów: urządzenia prototypujące Delta Printing System, nanotusze przewodzące oraz głowice drukujące EPSILON przeznaczone do wdrożeń przemysłowych na linie produkcyjne globalnych producentów elektroniki nowej generacji. Wszystkie wskazane rozwiązania technologiczne oparte są na opracowanej przez spółkę technologii drukowania struktur przewodzących.

Technologia ta jest odpowiedzią na trzy megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki. Branża obecnie silnie skupia się na dalszej miniaturyzacji rozmiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności i trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest także dbałość o ekologię poprzez wydajne wykorzystywanie ograniczonych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu produkowanych odpadów, na co pozwala technologia addytywna.
 
W 2020 roku wartość dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 roku prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1