reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

ICEYE i Nomagic rekordowo przyciągnęły inwestorów

Wśród 5 największych inwestycji VC w polskie start-upy z tego roku znalazły się rundy ogłoszone przez spółkę z sektora kosmicznego – ICEYE oraz specjalistę z branży robotycznej – NoMagic.

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). W tym okresie przeprowadzono 93 transakcje z udziałem 111 funduszy, które dostarczyły do innowacyjnych polskich spółek 916 mln PLN.

– Pierwsza połowa 2022 roku okazała się być o 76% mocniejsza niż w 2021. Dalej możemy obserwować trend rosnącej liczby rund A oraz ogólny wzrostu średniej wartości transakcji. Zachowanie obecnego kierunku może przełożyć się na kolejny rekord na polskim rynku venture
capital. Szacuję, że wtedy poziom finansowania może przekroczyć 4 mld PLN – komentuje Aleksander Mokrzycki wiceprezes zarządu w PFR Ventures.

Wśród TOP5 rund z pierwszej połowy 2022 roku wymieniane są inwestycje w ICEYE oraz NoMagic.

Polsko-fiński start-up z branży kosmicznej ICEYE zebrał imponujące 560 mln PLN. Rundzie finansowania zamkniętej w lutym przewodził dotychczasowy inwestor – zaangażowany w branżę spacetech Seraphim Space, a wsparły go klient spółki – BAE Systems i azjatycki fundusz Kajima Ventures. W rundę zaangażowany był także dotychczasowy polski inwestor, OTB Ventures.

ICEYE pracuje nad satelitami obserwacyjnymi i oprogramowaniem do nich. Jest m.in. posiadaczem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych z syntetyczną aperturą (SAR) – pozwalającą tworzyć zdjęcia planety niezależnie od warunków pogodowych oraz tworzy oprogramowanie pozwalające informować o katastrofach naturalnych.

Z kolei NoMagic w maju ogłosił pozyskanie 95 mln PLN. Polski start-up opracował ramię robota, które może zidentyfikować i wybrać przedmiot z nieuporządkowanego zbioru, powiedzmy – z przedmiotów w pudełku, a następnie przenieść go lub spakować. Twórcy firmy to Kacper Nowicki, dyrektor generalny, Marek Cygan (CTO) i Tristan d'Orgeval (CSO). 

Rundzie A firmy przewodziły Khosla Ventures i berliński Almaz Capital, a także Europejski Bank Inwestycyjny.

– Cieszymy się, że możemy dalej wspierać NoMagic, które pierwszy raz finansowaliśmy jeszcze na etapie zalążkowym. Robotyka i AI to przełomowe technologie o olbrzymim potencjale. Intensywny
rozwój samego sprzętu, metod nauczania i sieci neuronowych sprawia, że możemy obserwować
dużo bardziej dynamiczny postęp niż ten określony przez prawo Moore’a. NoMagic zbudował niezwykle innowacyjny produkt z zakresu robotyki, który wyrównuje szanse w logistyce. Dzięki temu spółki e-commerce i firmy 3PL mogą działać na podobnym lub lepszym poziomie wydajności niż Amazon – komentuje Teemu Mattila Principal w DN Capital – firmie, która również uczestniczyła w rundzie.

W raporcie wymieniane są także inne interesujące inwestycje VC w polskie start-upy z ostatnich kilku miesięcy. Na uwagę zasługuje runda o wartości 87 mln PLN zebrana przez Talkin’ Things, dostawcę tagów RFID, który właśnie skaluje produkcję w swojej warszawskiej fabryce. Jak wynika z raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, w tym roku produkcja ma się zwiększyć ponad dwukrotnie do 500 sztuk, a na rok 2023 firma przewiduje wydajność na poziomie 1800 sztuk.

– Tegoroczna runda, o łącznej wartości 20 mln USD to dla nas przede wszystkim możliwość szybkiego skalowania naszej produkcji i zaspokojenia popytu naszych klientów. To idealny moment – rynek RFID wszedł właśnie w okres bardzo dynamicznego wzrostu, a my jesteśmy na to gotowi z naszym uznanymi już na świecie produktami.

Nie do przecenienia jest wsparcie “smart money”, które otrzymujemy od inwestorów. Od lat
konsekwentnie pomaga nam Montis Capital. Nowi inwestorzy, TDJ Ventures oraz Piotr Dębicki
z Formiki swoim doświadczeniem bardzo wydatnie pomagają nam efektywnie rosnąć, a hiszpański
Prosegur to zwiększenie potencjału dotarcia do nowych rynków – mówi Marcin Pilarz założyciel i CEO w Talkin’ Things.

I na koniec jeszcze jedna ciekawa spółka – The Batteries, która zebrała 35 mln PLN od APER Ventures, JR Holding, EIT InnoEnergy i UAB Electronics System.

The Batteries rozwija technologię nisko kosztowej produkcji baterii cienkowarstwowych ze stałym elektrolitem (eng. thin film solid state batteries, TFB) do masowych zastosowań IoT, takich jak czujniki przemysłowe, smartwatche, przenośne urządzenia medyczne, drony a z czasem smartfony. Spółka przekonuje, że baterie TFB zastąpią tradycyjne baterie litowo-jonowe, a dzięki ich wykorzystaniu, znacznemu skróceniu ulegnie czas ładowania urządzeń, wydłuży się efektywność ich pracy oraz żywotność. The Batteries w czerwcu ogłosiło, że w przyszłym roku uruchomi w Rzeszowie fabrykę TFB.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama