reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Ericsson, Qualcomm i Thales zabiorą 5G w kosmos

Firmy Ericsson, Thales oraz Qualcomm Technologies połączyły siły, aby stworzyć sieć satelitów 5G na orbicie okołoziemskiej.

W pierwszej fazie partnerzy przeprowadzą szczegółowe badania, analizy i stosowne symulacje, a w kolejnych przejdą do fazy testów działania sieci 5G NTN (non-terrestial) na smartfonach.

– Efektem naszego partnerstwa będzie stworzenie sieci, która sprawi, że niezależnie od miejsca, w którym znajdzie się użytkownik – środek oceanu czy najodleglejszy nawet las – będzie miał dostęp do wysokiej klasy, bezpiecznej i opłacalnej łączności satelitarnej i naziemnej 5G – mówi Erik Ekudden, wiceprezes i dyrektor ds. technologii z firmy Ericsson.

Eksperci prognozują, że łączność 5G za pośrednictwem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej nie tylko umożliwi komunikację w najodleglejszych obszarach geograficznych, ale nowe rozwiązanie zwiększyłoby możliwości dalszego rozwoju usług roamingowych dla abonentów smartfonów w paśmie 5G oraz pozwoliło na zastosowanie 5G w transporcie, przemyśle energetycznym czy w szeroko pojętym obszarze zdrowia.

Sieć oparta na satelitach mogłaby także wspierać infrastrukturę naziemną w przypadku poważnych awarii czy katastrof. Co więcej, partnerzy porozumienia uważają, że wysokie standardy bezpieczeństwa w sieci 5G NTN mogłyby umożliwić zastosowanie nowego pasma w celu zwiększenia bezpieczeństwa narodowego oraz jako rozwiązanie dla rządowych sieci bezpieczeństwa publicznego.

Współpraca

Testy i walidacja zostaną przeprowadzane przez Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies, po uzyskaniu w marcu tego roku zgody 3GPP – globalnego organu ds. standardów telekomunikacyjnych i będą po raz pierwszy dotyczyły sieci opartych o satelity. Celem testów będzie walidacja różnych komponentów technologicznych potrzebnych do uruchomienia sieci 5G NTN, w tym smartfonów 5G, ładunku satelitarnego i elementów sieci 5G na Ziemi.

Prowadzone prace mają również na celu potwierdzenie, że sieć 5G NTN może być obsługiwana ze smartfona 5G, dzięki czemu takie urządzenie mogłoby stać się również telefonem satelitarnym. Wstępne testy odbędą się w symulowanym środowisku kosmicznym we Francji, gdzie znajduje się większość europejskiego przemysłu zajmującego się przestrzenią kosmiczną.

W ramach projektu, Ericsson zajmie się weryfikacją technologii 5G virtual RAN (vRAN), zmodyfikowanej do obsługi propagacji sygnałów radiowych przez szybko poruszające się satelity LEO. Firma sprawdzi, co dzieje się z falami radiowymi 5G podróżującymi przez próżnię kosmiczną i atmosferę ziemską.  

Thales natomiast planuje testy satelitarnego ładunku 5G możliwego do umieszczenia na satelitach LEO. Qualcomm Technologies z kolei dostarczy telefony testowe weryfikujące, czy 5G NTN może być dostępne za pośrednictwem nowych generacji smartfonów 5G.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama