reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Przemysł elektroniczny |

ASML: rekordowe zamówienia

Holenderski producent sprzętu do produkcji półprzewodników raportuje, że sprzedaż netto za 2Q2022 wyniosła 5,4 mld EUR, a zysk netto 1,4 mld EUR.

Sprzedaż netto w drugim kwartale wyniosła 5,4 mld EUR przy marży brutto 49,1% (przychody za pierwszy kwartał tego roku wyniosły 3,53 mld EUR). Popyt ze strony klientów pozostaje bardzo silny, o czym świadczą rekordowe rezerwacje w drugim kwartale wynoszące 8,5 mld EUR netto, w tym 5,4 mld EUR z systemów 0,33 NA i 0,55 NA EUV, a także duże zamówienia na DUV – informuje ASML w komunikacie.

Zysk netto w 2Q2022 wyniósł 1,4 mld EUR, w porównaniu z 695 mln EUR w poprzednim kwartale. ASML sprzedało w raportowanym okresie 83 nowe systemy litograficzne i 8 używanych.

– W przypadku niektórych klientów widać oznaki spowolnienia popytu w pewnych segmentach rynku zorientowanych na konsumentów, ale nadal widzimy duże zapotrzebowanie na nasze systemy, napędzane przez globalne megatrendy w motoryzacji, obliczeniach o wysokiej wydajności i zielonej transformacji energetycznej. W tym roku planujemy wysyłkę rekordowej liczby systemów, jednak rosnące ograniczenia w łańcuchu dostaw powodują opóźnienia w startach, dlatego w następnych miesiącach zwiększymy liczbę szybkich wysyłek, aby zapewnić naszym klientom niezbędną rozbudowę mocy produkcyjnych – mówi CEO Peter Wennink.

Szybki proces wysyłki oznacza, że pomijane są niektóre testy w fabryce ASML, a ostateczne testy i formalna akceptacja odbywają się w siedzibie klienta. W efekcie rozpoznanie przychodów jest przesuwane do czasu akceptacji klienta, ale odbiorca wcześniej ma dostęp do możliwości produkcyjnych.

Szef ASML dodaje, że w trzecim kwartale firma spodziewa się sprzedaży netto między 5,1 a 5,4 mld EUR z marżą brutto na poziomie 49-50%. Prognozowane na ten okres koszty badań i rozwoju to około 810 mln EUR, a koszty SG&A (sprzedaży, ogólne i administracyjne) – około 235 mln EUR.

– Spodziewamy się wzrostu przychodów o około 10%. Wzrost ten jest niższy niż wcześniej zakładano ze względu na spodziewany wzrost liczby przesyłek szybkich w pozostałej części 2022 roku, z których przychody o wartości około 2,8 mld EUR zostaną przesunięte na 2023 rok. Ten czynnik, wraz z dodatkowymi kosztami planowanego wzrostu mocy produkcyjnych i trendami inflacyjnymi, sprawia, że prognozujemy marżę brutto za cały rok 2022 na poziomie od 49% do 50% – mówi Peter Wennink.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2