Europejskie konsorcjum z Creotechem ma grant na projekt kwantowy
W wyniku projektu Creotech pozyska zdolności do produkcji i testowania systemów kwantowej dystrybucji klucza (QKD). Dotacja dla polskiej spółki to 1,7 mln EUR.
Projekt pt. „European, Certifiable, Affordable, User-oriented, Secure, Integration-able, Scalable quantum key distribution solutions”, zgłoszony w ramach programu Digital Europe Programme Komisji Europejskiej realizowanego w ramach Horizon Europe, został wybrany do finansowania.
Projekt będzie realizowany w konsorcjum pod przewodnictwem austriackiego przedsiębiorstwa ID Quantique Europe, a oprócz Creotechu partnerami w projekcie będą Austriacki Instytut Technologiczny oraz Instytut Fraunhofera w Niemczech.
Przedsięwzięcie to element inicjatywy rozbudowy europejskiej infrastruktury komunikacji kwantowej (EuroQCI) wspierającej rozwój kompetencji, produktów i infrastruktury do komunikacji kwantowej. Celem projektu jest opracowanie, walidacja, certyfikacja i uzyskanie możliwości seryjnej produkcji w Unii Europejskiej technologicznie dojrzałych, zaawansowanych systemów kwantowej dystrybucji klucza (Quantum Key Distribution, QKD).
Creotech weźmie udział w projektowaniu i testach modułów elektronicznych, w procesie certyfikacji, a przede wszystkim rolą spółki będzie wytworzenie specjalistycznej infrastruktury, procesów i kompetencji do wielkoskalowej produkcji i testowania poprodukcyjnego systemów do QKD.
– Projekt ten jest synergiczny z obszarem komputerów kwantowych, w którym Creotech się do tej pory specjalizował i pozwoli spółce wejść w obszar telekomunikacji kwantowej, a w szczególności w obszar dystrybucji kluczy kwantowych w sieci naziemnej – pisze Creotech w komunikacie.
Projekt potrwa 30 miesięcy. Całkowity budżet projektu wynosi około 6,5 mln EUR, z czego około 1,7 mln EUR przypada na Creotech i zostanie sfinansowany w 75% ze środków europejskich.
W ramach realizacji projektu zostanie m.in. rozbudowana infrastruktura produkcyjna Creotech. Spółka planowała niezależnie rozbudowę tej infrastruktury w oparciu o środki pozyskane z emisji akcji, a dzięki temu projektowi istotnie zmniejszona zostanie inwestycja środków własnych.
Umowa na realizację projektu ma zostać podpisana w najbliższych miesiącach, a rozpoczęcie prac planowane jest na czwarty kwartał 2022 roku.