reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Creotech wzmacnia współpracę z PAŻP

Creotech Instruments rozszerza współpracę z Państwową Agencją Żeglugi Powietrznej w obszarze monitorowania lotów bezzałogowych statków powietrznych.

W ramach realizacji umowy z PAŻP rozszerzony został zakres funkcjonalności dostarczonego przez Creotech Instruments w roku 2020 zestawu stacji naziemnych przeznaczonych do monitorowania operacji bezzałogowych statków powietrznych, wyposażonych w transpondery ADS-B.

Jak czytamy w komunikacie, wdrożona modyfikacja, przy zastosowaniu techniki multilateracji, pozwala na wykorzystanie informacji o położeniu monitorowanych dronów. Realizowane przez Creotech Instruments zadanie obejmowało również opracowanie metod analizy, negocjacji i filtracji danych przekazywanych do systemu Pansa UTM, wykorzystywanego przez PAŻP. Spółka była także odpowiedzialna za stworzenie systemu prezentacji bieżącej informacji o położeniu wielu równocześnie monitorowanych obiektów w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

– Wdrożenie nowej technologii w monitorowaniu ruchu BSP pozwala na fizyczną weryfikację informacji dotyczących lokalizacji poszczególnych dronów, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa samych lotów, jak i ochrony dedykowanych obszarów, obiektów oraz ludności. Nowa funkcjonalność pozwala w szczególności na wykrywanie przypadków tzw. „spoofingu” czyli operacji w niedozwolonym obszarze z równoczesnym przekazywaniem nieprawdziwych informacji o aktualnej pozycji. – mówi Jacek Kosiec, wiceprezes Creotech Instruments SA.

Opracowany na potrzeby PAŻP system weryfikacji pozycji odbywa się z zastosowaniem techniki multilateracji, tj. określania współrzędnych w przestrzeni na podstawie różnic w czasie odbioru sygnału przez odpowiednio rozmieszczone stacje naziemne. System umożliwia śledzenie i prezentację aktualnego położenia wielu statków powietrznych wyposażonych w transpondery ADS-B. Prezentuje także współrzędne przekazywane w treści systemu ADS-B oraz podstawowe informacje o obiekcie, takie jak identyfikacja, wysokość, prędkość, kierunek lotu, jak również zweryfikowane położenie obiektów oraz wartość ewentualnych rozbieżności w metrach.


Creotech Instruments dostarcza technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 14 misjach kosmicznych, z czego 4 zostały zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W kwietniu 2021 r. Creotech zakończył pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskał 11,285 mln PLN. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na szósty poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat.

Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupiła dodatkową  linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoliło na zwiększenie skali działalności produkcyjnej. 
Creotech w lipcu 2022 r. przeniósł swoje akcje z NewConnect na rynek główny GPW w Warszawie. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama