reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Podpisano list intencyjny dotyczący projektu śląskich magazynów energii

Porozumienie zakłada wykorzystanie ponad 3 tys. ha działek po dawnych zakładach górniczych do wdrożenia projektu Instytutu Techniki Górniczej KOMAG – Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.

W czwartek, 13 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych podpisano list intencyjny dotyczący uruchomienia projektu GOSPOSTRATEG pt. „Systemowe magazyny energii na terenach pogórniczych jako element realizacji polityki energetycznej kraju”.

Konsorcjum powołane przez ITG KOMAG, w skład którego wchodzi Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, opracuje wspólnie z MAP program budowy modelu systemowych magazynów energii o pojemności średniej i dużej dla obecnych oraz przyszłych nieruchomości pogórniczych na Śląsku.

Kluczowym elementem projektu jest opracowanie nowego modelu transformacji zakładów górniczych uwzględniającego potencjał ich infrastruktury w budowie zintegrowanego systemu wytwarzania, magazynowania i zarządzania rozproszoną energią odnawialną.

Jak przypomniał dr. hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, zawarte porozumienie stanowi kolejny etap procesu rozpoczętego dokładnie rok temu podpisaniem umowy w sprawie powołania do życia Śląskiego Systemu Magazynowania Energii. Ekspert zwracał wówczas uwagę na fakt, że szybko rozbudowująca się fotowoltaika i rozwój innych OZE niesie za sobą konieczność dywersyfikacji źródeł magazynowania energii, decentralizacji zarządzania i regionalizacji bezpieczeństwa energetycznego.

Z kolei prof. Krzysztof Galos z Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN podkreślał, że ośrodek aktualnie prowadzi wiele projektów międzynarodowych, których efekty będzie można wdrażać na Śląsku wspólnie z IT KOMAG. Podanym przez niego przykładem jest międzynarodowy projekt BattValue, dotyczący rozwoju przemysłu bateryjnego, gdzie wspólnie z przemysłem przetwórstwa metali, rafinacji i recyklingu, energetycznym i motoryzacyjnym opracowywane są nowe technologie w tym zakresie.

Rewitalizacja zamykanych kopalń i przekształcanie ich w źródła, bądź magazyny zielonej energii, ma stworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy, napędzając rozwój gospodarczy całego regionu – czytamy w komunikacie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1