reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Przemysł elektroniczny |

USA naciskają na ASML, by firma ograniczyła sprzedaż do Chin

Holenderski dostawca sprzętu do produkcji półprzewodników ma już zakaz sprzedaży systemów EUV do Chin. Rozszerzenie zakazu na DUV byłoby poważniejszym ciosem.

ASML jest pod presją Stanów Zjednoczonych, aby zaprzestać sprzedaży do Chin maszyn do produkcji chipów w litografii DUV (w głębokim ultrafiolecie). Są to systemy głównie stosowane do wytwarzania półprzewodników, więc wprowadzenie takiego ograniczenia miałoby zdecydowanie większe znaczenie niż obowiązujący już zakaz dotyczący sprzętu EUV (w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie).

Litografia EUV jest bowiem wykorzystywana do produkcji najnowocześniejszych chipów, przy użyciu procesów takich procesów jak 7 nm czy 5 nm, podczas gdy DUV znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu ogromnej większości powszechnie stosowanych chipów, które zasilają komputery, serwery, elektronikę mobilną, pojazdy czy roboty.

Przedstawiciele ministerstwa handlu USA odwiedzili niedawno rząd holenderski i ASML, aby omówić ewentualny zakaz.

Przekonanie do wprowadzenia zakazu sprzedaży praktycznie wszystkich urządzeń litograficznych chińskim klientom nie będzie łatwe. Chińskie fabryki prowadzone przez lokalne firmy, takie jak Hua Hong, Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC) i YMTC lub globalnych graczy, takich jak TSMC, Samsung i SK Hynix, odpowiadały za około 16% przychodów ASML w 2021 roku, który osiągnął 18,6 mld USD.

ASML wskazuje, że nie jest jedynym na świecie producentem skanerów DUV (choć największym), a podobne maszyny oferują Canon i Nikon. Jeśli jednak USA uda się doprowadzić to tego, by Chiny zostały bez maszyn ASML, uzupełnienie tej luki przez inne firmy nie będzie ani proste ani szybkie. 


Źródło: Tom's Hardware, Electronics Weekly


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama