reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GPV
Przemysł elektroniczny |

GPV łączy siły z Enics – powstaje europejski gigant EMS

Fuzja stworzy drugą co do wielkości firmę EMS w Europie, zatrudniającą ponad 7500 pracowników i działającą na całym świecie.

GPV, największy duński producent elektroniki, łączy się ze szwajcarskim producentem elektroniki Enics. Transakcja wycenia połączoną działalność na ponad 4 mld DKK (537,7 mln EUR).

Duński konglomerat przemysłowy Schouw & Co., notowany na Nasdaq Kopenhaga, będzie posiadał 80% połączonego podmiotu, podczas gdy obecny właściciel Enics, Ahlström Capital B.V, (spółka w całości należąca do rodzinnej firmy inwestycyjnej Ahlström Capital) będzie właścicielem 20%. Dodatkowo w wyniku transakcji Ahlström Capital otrzyma około 60 mln EUR w gotówce.

GPV i Enics to dwie firmy świadczące usługi kontraktowej produkcji elektroniki (EMS). Firmy są podobnej wielkości i każda z nich specjalizuje się konkretnych obszarach i ma silną pozycję na rynku – czytamy w komunikacie. Fuzja GPV i Enics stworzy międzynarodową grupę elektroniczną zatrudniającą ponad 7500 pracowników i osiągającą przychody przekraczające 7 mld DKK (941 mln EUR).

Obecny dyrektor generalny GPV, Bo Lybæk, poprowadzi integrację obu firm w nową połączoną spółkę.

– To połączenie dwóch równie silnych i bardzo kompetentnych firm. Wraz z fuzją robimy kolejny ważny krok na naszej drodze wzrostu. W 2018 roku z sukcesem przejęliśmy szwajcarskiego producenta elektroniki CCS, którego przychody wyniosły 1,6 mld DKK. Dzięki temu GPV znalazło się w pierwszej dziesiątce firm EMS w Europie i od tego czasu osiągnęliśmy solidne wyniki. Opierając się na naszych osiągnięciach z integracji CCS, chcemy teraz powtórzyć sukces. Wraz z firmą Enics tworzymy drugą co do wielkości grupę EMS z siedzibą w Europie – komentuje dyrektor generalny Bo Lybæk z centrali GPV w Vejle.

Jens Bjerg Sørensen, który jest obecnym prezesem GPV, będzie pełnił funkcję prezesa połączonej firmy. Przedstawiciele Ahlström Capital będą zasiadać w zarządzie połączonej firmy.

– Jest to największa transakcja w historii Schouw & Co. (…) Dzięki fuzji GPV i Enics stworzymy wiodącego gracza, który może dorównać nawet największym firmom EMS i który w przewidywalnej liczbie lat może osiągnąć 10 mld DKK przychodów – mówi dyrektor generalny Jens Bjerg Sørensen z Schouw & Co. w Aarhus.

Obecnie Enics ma siedem fabryk w Europie i Azji: w Finlandii, Szwecji, Estonii, Słowacji, Chinach i Malezji, podczas gdy GPV ma 12 fabryk zlokalizowanych w Danii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowacji, Meksyku, Sri Lance i Tajlandii. Enics koncentruje się na produkcji elektroniki, m.in. z dobrze rozwiniętą działalnością w zakresie systemów testowych, podczas gdy GPV oprócz elektroniki specjalizuje się w projektowaniu, mechanice i wiązkach kablowych, a jednym z obszarów odnoszącym duże sukcesy i z potencjałem na przyszłość jest Box-Build / Mechatronics. Zarówno Enics, jak i GPV mają większość swoich klientów w segmencie przemysłowym.

Zamknięcie transakcji uzależnione jest od zwyczajowych zgód, w tym ze strony organów ochrony konkurencji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama