reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Budimex
Przemysł elektroniczny |

Budimex współpracuje ze zwycięzcami konkursu ESA

Spółka budowlana, dzięki współpracy z młodymi naukowcami i start-upami, stawia na innowacje i zwiększa potencjał w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii.

W maju Budimex podpisał umowę o współpracy z OSATeam  (OSA – Opadający Satelita Atmosferyczny) – uczniami krakowskiego liceum, którzy zaprojektowali i skonstruowali mini-satelitę otrzymując pierwszą nagrodę Europejskiej Agencji Kosmicznej. W konkursie European CanSat 2021/2022 Competition uzdolnieni 18-latkowie pokonali ponad 1 000 zespołów z całej Europy.

Budimex podkreśla w komunikacie, że firma chętnie wspiera młodych ludzi, m.in. poprzez programy praktyk. Inną inicjatywą spółki był także Konkurs Budimex Startup Challenge, skierowany do innowacyjnych przedsiębiorstw i młodych spółek technologicznych oferujących produkty, usługi i rozwiązania w obszarze energetyki, odnawialnych źródeł energii i ekologicznych technologii w budownictwie.

Tym razem Budimex postanowił połączyć siły z grupą krakowskich licealistów, którzy już mogą poszczycić się wyjątkowym osiągnięciem.

– Wierzymy, że odkryjemy potencjał wśród młodych i zdolnych uczniów liceów oraz techników. W związku z tym z przyjemnością informujemy, że nawiązaliśmy współpracę ze zwycięzcami najważniejszego konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zwycięzcami zostali uczniowie krakowskiego liceum, którzy stworzyli zespół OSATeam (OSA - Opadający Satelita Atmosferyczny). Zadaniem młodych naukowców było zaprojektowanie i zbudowanie w pełni działającego prototypu mini-satelity, który może pomóc w zbieraniu informacji dotyczących stężeń gazów i zanieczyszczeń na różnych wysokościach i kontrolować zmiany klimatyczne, a także ostrzegać przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Współpraca będzie obejmować wsparcie bieżących projektów badawczo-rozwojowych w ramach dedykowanego programu stażowego w Biurze Innowacji Budimex oraz realizację własnych projektów i prototypów, które będziemy wspierać finansowo – mówi Przemysław Kuśmierczyk, dyrektor Biura Innowacji w Budimex SA.

Mikrosatelita atmosferyczny

OSATeam tworzą Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński, uczniowie VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zespół, przy wsparciu opiekuna naukowego, Antoniego Żywczaka, zaprojektował i zbudował prototyp mini-satelity, a następnie przeprowadził za jego pomocą badania naukowe.

Opadający Satelita Atmosferyczny wykorzystuje autorską technikę autonomicznego pobierania próbek atmosferycznych za pomocą pompy powietrza, obrotowej igły oraz samouszczelniającej się karuzeli pojemników. To rozwiązanie w znaczący sposób usprawnia i redukuje koszty pobierania próbek atmosferycznych, eliminując potrzebę wykorzystania ciężkich sond wyposażonych w drogą aparaturę badawczą.  

Ponad rok pracy zespołu zaowocował zwycięstwem w największym i najważniejszym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Uczestnicy European CanSat 2021/2022 Competition mieli za zadanie zaprojektować i zbudować satelitę wykonującego pomiary temperatury i ciśnienia podczas zrzutu z rakiety. Polski zespół dodatkowo wyposażył swojego CanSata w funkcje pobierania próbek powietrza na różnych wysokościach atmosfery, co daje szerokie pole do zastosowania OSY w praktyce.

Jak mówią autorzy projektu, urządzenie może docelowo posłużyć do badań w każdej warstwie atmosfery ziemskiej, a tym samym pomóc w przeciwdziałaniu szkodliwym zmianom klimatycznym poprzez dostarczanie istotnych badań do analizy. Zwycięzcy konkursu nie spoczywają na laurach, a projekt cały czas jest rozwijany i w przyszłości może być wykorzystany do badania atmosfery także innych planet, zastępując ciężkie i drogie satelity badawcze.

Przy wsparciu Biura Innowacji Budimeksu, członkowie zespołu będą tworzyć koncepcje i prototypy innowacyjnych rozwiązań, a także rozpoznawać rynek nowych technologii. W ramach stażu opracowany zostanie business case i koncepcje rozwiązań, które uzyskają wsparcie finansowe spółki. Tym samym młodzi naukowcy zyskają potężnego partnera dla swoich innowacyjnych projektów, a Budimex będzie mógł wykorzystać ich wiedzę i doświadczenie chociażby przy poszukiwaniu rozwiązań pozwalających na monitorowanie i redukcję CO2, co wpisuje się w strategię ESG spółki, zakładającą zrównoważony rozwój w nowoczesnym budownictwie – informuje Budimex.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama