reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MinisterstwoAktywowPanstwowych
Przemysł elektroniczny |

Na Śląsku ma powstać fabryka ogniw do magazynów energii

Wczoraj podpisano list intencyjny w sprawie budowy w województwie śląskim pierwszej polskiej fabryki ogniw akumulatorowych dla magazynów energii.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja dotycząca budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw dla magazynów energii

Projekt, w którego sprawie podpisano podczas konferencji list intencyjny, zakłada uruchomienie w Jastrzębiu zakładu produkującego magazyny energii w postaci ogniw akumulatorowych. Obiekt ma zlokalizowany na terenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, próbna produkcja może ruszyć nawet już w 2024 roku.

Zakład  ma produkować w oparciu o czeską technologię firmy HE3DA, a jego wydajność ma wynosić 1,2 GWh (z możliwością przyszłego zwiększenia mocy nawet do 15 GWh). Wytwarzane akumulatory będą miały różną pojemność: małą – 0,5 kWh oraz dużą – 50 kWh.

Polskie magazyny energii to projekt, który odpowiada na rosnące światowe zapotrzebowanie na magazyny energii. Ten zwiększony popyt jest spowodowany znaczną obniżką cen paneli fotowoltaicznych potrzebnych do budowy elektrowni fotowoltaicznych oraz faktem, że istnieje ogólne i przyszłe odejście od tradycyjnej produkcji energii i zastąpienie ich produkcją energii odnawialnej.

Technologie magazynowania energii nie zastąpią klasycznych źródeł wytwórczych energetyki. Mają one wspierać i stabilizować rozproszony system OZE, zależny od chociażby warunków pogodowych. Mniejsze akumulatory będą mogły być wykorzystywane w domach oraz przez mały i średni przemysł. Z kolei duże będą stabilizowały sieci, w tym farmy fotowoltaiczne – wskazuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

– Przez ostatnie dekady gospodarka Śląska oparta była na węglu, obecnie przed regionem stoją duże wyzwania, polegające na wykorzystaniu nowych technologii. Przykładem jest uruchomienie Systemu Śląskich Magazynów Energii (SME), co zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz utworzenie nowych miejsc pracy. Konieczność transformacji naszej energetyki wynika z coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, jak również potrzeby zapewnienia Polsce niezależności energetycznej – czytamy dalej w komunikacie ministerstwa.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1