reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Kraków rośnie dzięki technologiom

Drugie co do wielkości miasto w Polsce ma sporo sukcesów w przyciąganiu zarówno wielkich firm z sektora technologicznego, jak i start-upów.

Już 8 czerwca przedstawiciele branży elektronicznej spotkają się w Krakowie na jednodniowych targach i konferencji połączonej z warsztatami – Evertiq Expo Kraków 2022. Dlaczego właśnie stolica Małopolski, po Warszawie, została wybrana przez Evertiq na lokalizację w Polsce tego branżowego eventu? Częściową odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszym opracowaniu „Krakow IT Market Report 2022” opublikowanym przez MOTIFE we współpracy z ASPIRE. Bowiem miasto z tak bogatą wielowiekową tradycją wybierają najnowocześniejsze firmy technologiczne na świecie, takie jak ABB, IBM czy Cisco. A co więcej, Kraków coraz liczniej przyciąga start-upy.

Szacunkowa liczba inżynierów i specjalistów IT pracujących w regionie krakowskim to około 50 tys. osób. Raport wymienia największych pracodawców technologicznych w Krakowie, chociaż należy jasno powiedzieć, że kluczowe kompetencje zatrudnionych w tych firmach osób są z dziedziny software’u. Oto kilka wybranych przez nas przykładów z tej listy:

FirmaPracownicy 
w Krakowie 
Inżynierowie/pracownicy IT 
w Krakowie
Kraj pochodzeniaRok rozpoczęcia 
działalności w Krakowie
Comarch34802430Polska1993
Aptiv30002000USA2000
Motorola Solutions25001700USA1998
CIsco22001000USA2012
ABB2100800Szwajcaria1997
IBM3000710USA2005
Nokia Networks670600Finlandia2010
Ericsson680480Szwecja2003

Zatrzymajmy się chwilę przy ABB, bowiem w tym roku firma świętuje ćwierć wieku działalności centrum badawczo-rozwojowego w Krakowie – jednego z zaledwie siedmiu takich ośrodków firmy na świecie. Pracujące w nim osoby wspierają niektóre z kluczowych aspektów działalności Grupy, a Kraków to dla ABB strategiczna lokalizacja. Jak komentuje cytowany w raporcie Przemysław Zakrzewski, szef Corporate Technology Center ABB, firma zbudowała i rozwinęła działalność w Krakowie bazując m.in. na możliwościach i sile lokalnego środowiska akademickiego i badawczo-naukowego, z którymi to ośrodkami firma chętnie współpracuje.


Przejdźmy teraz do przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają pracować na swoją pozycję na rynku. W Krakowie szybko rozwija się start-upowy ekosystem. Działają tu inkubatory i inne organizacje wspierające młodych przedsiębiorców, aniołowie biznesu i doradcy, jest też dostęp do finansowania zarówno na poziomie prywatnym, jak i publicznym.

Start-upy w Krakowie przyciągają inwestorów i otrzymują najwyższe finansowanie w Polsce. Według raportu „Polskie start-upy” Fundacji Start-up Poland, aż 40% firm, które pozyskały od inwestorów ponad 10 mln PLN pochodzi z Krakowa, który jest numerem jeden przed Wrocławiem, Warszawą, Trójmiastem i resztą Polski.

Kraków stał się zatem jednym z najważniejszych w Europie ośrodków rozwoju nowych technologii i usług dla biznesu, a jak ocenia Andrew Hallam z ASPIRE, w najbliższym czasie może nawet zostać liderem pod tym względem na naszym kontynencie.

Autorzy raportu wymieniają trzy główne obszary, w których specjalizują się krakowskie start-upy:

  • Internet rzeczy (IoT) – reprezentowany przez m.in. Silvair, EMBETECH, Airly, SEEDia, Husarion, Findair, Estimote, Elmodis czy Kontakt.io,
  • Narzędzia i usługi sprzedażowe i marketingowe – Zendesk Sell (dawniej BASE), CallPage, Codewise, Synerise, SALESManago, FreshMail, Edward czy edrone,
  • Biznes gier – aż 20 procent wszystkich polskich studiów gier ma siedzibę lub biura w Krakowie, w tym Infinity Ward/ Activision (Call of Duty), CD Projekt RED (Wiedźmin, Cyberpunk 2077) i Gamesture (Questland).

Warto przy okazji zerknąć, kto znalazł się na liście 15 start-upów pochodzących z Krakowa, które odniosły największy sukces (zgodnie z rankingiem Crunchbase), a są tam m.in.: Kontakt.io, Estimote, edrone, Airly oraz Silvair.

A na koniec wzmianka o jeszcze jednej dobrze znanej firmie z Krakowa, która mocno odmieniła sektor e-commerce – to oczywiście InPost, który powstał w 2006 roku, a w 2009 roku zaprezentował swój pierwszy paczkomat. Kapitalizacja firmy na kwiecień 2022 roku to 2,6 mld EUR.


To oczywiście tylko kilka danych pochodzących z raportu MOTIFE I ASPIRE, dość powiedzieć, że całkowicie pominęliśmy tu kwestie poświęcone fintechom. Evertiq bowiem zdecydowanie w centrum zainteresowania stary dobry hardware, który co prawda w coraz większym stopniu potrzebuje oprogramowania, ale bez którego oprogramowanie nie ma racji bytu.

Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych branżą elektroniczną do udziału w Evertiq Expo Kraków, które odbędzie się 8 czerwca w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Zarejestruj się już dziś, wstęp na Evertiq Expo jest darmowy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2