reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MLSystem
Przemysł elektroniczny |

ML System zwiększa sprzedaż i ma rekordowy portfel zamówień

ML System w I kwartale 2022 r. wypracował 54,9 mln PLN przychodów ze sprzedaży (+ 109% r/r), a wynik EBITDA wyniósł 5,3 mln PLN (+112% r/r). Obecna wartość portfela zamówień (backlog) spółki jest rekordowa i wynosi 120 mln PLN.

 


– Konsekwentna praca na rzecz rozwoju potencjału spółki w segmencie szkła powłokowego zaczyna przynosić oczekiwane efekty. Za 20 mln PLN z rekordowego portfela zamówień do realizacji w 2022 r. odpowiada szkło powłokowe. Aż połowę tej kwoty (10 mln PLN) z kolei stanowią moduły z powłoką kwantową – QGlass. To właśnie szkło powłokowe, w wariancie pasywnym i aktywnym, budować będzie strategiczną przewagę firmy na atrakcyjnych rynkach: BIPV, stolarki fasadowej i otworowej, a w szerszej perspektywie także automotive – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

– Produkcja szkła powłokowego odbywa się głównie w ramach nowo uruchomionej, nowoczesnej linii QGlass. Ze względu na specyfikę realizowanych obiektów architektonicznych przez naszych kontrahentów, modułów z powłoką kwantową nie sprzedajemy odrębnie, a w ramach zamówień uwzględniających różne rodzaje szkła powłokowego. Moduły z powłoką kwantową to nowy produkt w naszej ofercie, pionierski w branży, dlatego wciąż doskonalimy się w zakresie jego produkcji – dodaje Dawid Cycoń.

W bieżącym roku spółka zamierza zakończyć projekt inwestycyjny 2DGlass, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych szkła powłokowego. Z kolei w ramach projektu Active Glass w najbliższych tygodniach planowane jest rozstrzygnięcie postępowania na dostawę urządzeń.

W I kwartale 2022 r. spółka zanotowała stratę netto w kwocie 2,8 mln PLN. Spowodowane jest to sytuacją na rynku cen surowców, materiałów i podwykonawstwa oraz zwiększonymi kosztami pracy (wzrost zatrudnienia związany z rozwojem spółki o ponad 100 osób rok do roku). W wyniku netto znalazły odzwierciedlenie również wyższe koszty finansowe oraz zwiększona amortyzacja będąca efektem projektów B+R oraz inwestycyjnych – jej przyrost to ok. 4,1 mln PLN rok do roku.

Wzrost eksportu

W I kwartale 2022 r. ML System osiągnął 3,5 mln PLN przychodów z kontraktów zagranicznych, co stanowi 6,5 proc. sprzedaży ogółem w tym okresie. Dla porównania w I kwartale
2021 r. sprzedaż zagraniczna wyniosła 0,3 mln PLN. Produkty ML System sprzedano dotychczas do 19 krajów, a największym zainteresowaniem cieszą się one w Skandynawii oraz w krajach Beneluksu.

W ostatnich tygodniach spółka podpisała umowę na dostawę modułów BIPV na modernizowany budynek siedziby koncernu petrochemicznego Shell w Holandii. Ponadto, spółka kontynuuje strategiczną współpracę z koncernem Pilkington, czego kolejnym efektem, po realizacji dworca kolejowego w Austrii, jest dostawa modułów BIPV do modernizowanego salonu samochodowego zlokalizowanego w Turcji.

– Naszą siłą jest dywersyfikacja sprzedaży. Systematycznie umacniamy pozycję w segmencie BIPV oraz fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP, oferujemy rozwiązania dla nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa, a także rozwijamy się w nowych obszarach, takich jak np. technologie wodorowe. Dzięki temu na zmiany w formule rozliczania wyprodukowanej energii ze słońca, związane bezpośrednio z rynkiem prosumenta, patrzymy z większym spokojem – podsumowuje Dawid Cycoń.


ML System to spółka technologiczna oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV) oraz produkty tradycyjnej fotowoltaiki, produkty Smart City oraz specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama