reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Powstał Klaster Q – dla rozwoju technologii kwantowych

19 podmiotów – przedstawicieli świata nauki i biznesu ogłosiło w poniedziałek w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego powstanie Klastra Technologii Kwantowych (Klaster Q).

– Dwa lata temu została zawiązana polska inicjatywa kwantowa skupiająca osiem wiodących ośrodków w całej Polsce z goszczącym nas dzisiaj Uniwersytetem Warszawskim. Dzisiaj jesteśmy w bardzo ważnym momencie nie tylko dla fizyki kwantowej, ale dla biegu gospodarczej historii naszej ojczyzny. Dziś spotyka się trzech kluczowych interesariuszy tego projektu – polska nauka – z jej najwybitniejszymi przedstawicielami; spotyka się polski przemysł i polskie państwo – powiedział obecny na konferencji inaugurującej projekt sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.

Maciej Małecki nawiązał też do roli, jaką technologie kwantowe mają do odegrania w strategii obronności kraju. Wyraził również nadzieję, że na zastosowaniu w praktyce wypracowanych przez Klaster Q rozwiązań zyska polska gospodarka, stając się bardziej konkurencyjną.

Czynny udział w powstaniu klastra ma wybitny polski fizyk teoretyczny, prof. Artur Ekert – współtwórca kryptografii kwantowej i członek Rady Naukowej Centrum Optycznych Technologii Kwantowych na UW. W swoim wystąpieniu zaznaczył, jak ważną rolę ma budowanie ekosystemu, który tworzą wspólnie: nauka, przedsiębiorcy i instytucje państwowe.

– Relatywnie łatwo jest robić dobrą naukę, jeśli się ma dobrych ludzi. Znacznie trudniej jest wziąć badania naukowe i przełożyć na coś, co ma zastosowanie, bo do tego potrzeba ekosystemu i dobrej woli instytucji, które mogą pomóc – powiedział prof. Ekert. Dodał, że polscy naukowcy mają dobrą renomę na świecie w obszarze fizyki kwantowej.

– Może mamy spóźniony start, ale mamy świetnych ludzi w Polsce. Polska nauka, jeśli chodzi o kwanty, była zawsze dobra. Szkoła polskiej optyki kwantowej była znana na świecie. Mamy ludzi, którzy potrafią patrzeć na kwanty również w kategoriach komercyjnych. I mamy – jak widzę – ludzi w rządzie i agencjach rządowych, którzy są poważnie zainteresowani, żeby pomóc. W związku z tym istnieje możliwość stworzenia ekosystemu – zauważył Ekert.

Naukowiec przestrzegał jednocześnie, żeby współpraca była w przyszłości realna i nie opierała się tylko na dobrych słowach.

Poza UW, w skład klastra wchodzą uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Politechnika Wrocławska; a także Instytut Fizyki PAN i Centrum Fizyki teoretycznej PAN. Biznes reprezentują firmy: Beit, Exatel, Fibrain, Nanores, ORCA COMPUTING, QNA Technology, Quantum Blockchains, Quantum Flytrap, Quantum Optical Technologies, Sequre Quantum; Syderal Polska.


PAP - Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama