reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Intel otworzy megalaboratorium centrów danych

Chipowy gigant przeznaczy na ten cel 700 mln USD i zamierza rozwijać m.in. rozwiązania chłodzenia zanurzeniowego.

Intel zapowiedział w czwartek nowe inwestycje w ramach wysiłków firmy na rzecz tworzenia bardziej zrównoważonych rozwiązań technologicznych dla centrów danych.

Po pierwsze, Intel zainwestuje ponad 700 mld USD w supernowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe o powierzchni ponad 18 tys. m kw., skupiające się na innowacyjnych technologiach centrów danych i zajmujących się takimi obszarami, jak chłodzenie zanurzeniowe, efektywność wykorzystania wody oraz odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie ciepła.

Budowa laboratorium rozpocznie się w tym roku w kampusie Jones Farm w Hillsboro w stanie Oregon, a otwarcie planowane jest na koniec 2023 roku.

Laboratorium będzie również prowadziło prace nad kwalifikacją, testowaniem i udostępnianiem portfolio produktów Intela do centrów danych (m.in. Intel Xeon, Intel Optane, interfejsy sieciowe i przełączniki, układy FPGA Intel Agilex, architektura Xe, akceleratory Habana i przyszłe produkty w fazie rozwoju). W laboratorium będą też organizowane pokazy zaawansowanych technologii dla klientów i partnerów, którzy będą mogli obserwować i testować produkty Intela w różnych środowiskach centrów danych w laboratorium, aby przyspieszyć przyjęcie tych nowych technologii w całym ekosystemie – pisze Intel w komunikacie.

Ponadto Intel ogłasza wprowadzanie pierwszego w branży rozwiązania do chłodzenia zanurzeniowego z otwartą własnością intelektualną (open IP) oraz projektu referencyjnego. Ma to być otwarte, łatwe do wdrożenia i skalowalne rozwiązanie chłodzące, które ułatwi zwiększanie gęstości mocy w centrach danych w celu poprawy wydajności operacyjnej. Wstępne rozwiązanie i weryfikacja koncepcji projektu zostaną ukończone we współpracy z Intel Taiwan oraz w całym tajwańskim ekosystemie, w podejściu etapowym, z planami skalowania na skalę globalną

Centra danych odpowiadają za około 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną i odpowiadają za około 0,3% globalnej emisji dwutlenku węgla. Intel podkreśla zatem, że inwestowanie w standaryzację technologii chłodzenia oraz badania i rozwój w zakresie przyszłych innowacji wzmacnia zaangażowanie firmy w bardziej zrównoważone rozwiązania technologiczne. Badania pokazują, że chłodzenie zanurzeniowe z ponownym wykorzystaniem energii może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45% w porównaniu z tradycyjnym użytkowaniem centrum danych.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama