reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© HPE
Przemysł elektroniczny |

HPE wyprodukuje superkomputery w Czechach

Hewlett Packard Enterprise buduje swoją pierwszą w Europie fabrykę systemów obliczeniowych o wysokiej wydajności (HPC) i sztucznej inteligencji (AI). Działalność zakładu będzie wspierał Foxconn.

Europejska fabryka HPC jest częścią sieci czterech globalnych zakładów HPE i będzie zlokalizowana w miejscowości Kutná Hora w Czechach, obok zakładu HPE produkującego serwery i rozwiązania pamięci masowej. Fabryka zostanie uruchomiona latem 2022 roku.

W obiekcie będą produkowane na zamówienie systemy HPE, a odbiorcami tej technologii będą organizacje prowadzące badania naukowe, mające zaawansowane projekty w obszarze AL/ML, a także wprowadzające nowe innowacje.

– Wdrażając superkomputery nowej generacji, europejskie organizacje zyskują możliwość wykorzystania wzrastającej ilości danych w celu przyspieszenia odkryć naukowych, wzmocnienia suwerenności cyfrowej, napędzania innowacji oraz wytworzenia większej wartości ekonomicznej – mówi Justin Hotard, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny HPC i AI w HPE.

HPE podkreśla przy tym swoje działania na rzecz rozwoju Europy w dziedzinie superkomputerów nowej generacji i sztucznej inteligencji. Firma wskazuje, że koncentruje się na rozwijaniu krajowych inicjatyw mających na celu skrócenie czasu potrzebnego do analizy danych w zaawansowanych badaniach naukowych. Badania te są kluczowe w poszukiwaniu rozwiązań dla globalnych wyzwań, takich jak przewidywanie i przygotowywanie się na ekstremalne zjawiska pogodowe, diagnozowanie i leczenie chorób oraz poprawa bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju. Uzyskanie dostępu do nowej generacji technologii przyspiesza analizę danych, daje nowe możliwości w zakresie sztucznej inteligencji, a także może znaczenie pomóc Europie w osiągnięciu suwerenności cyfrowej – czytamy w komunikacie.

HPE przywołuje inicjatywę European HPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), realizowaną przez UE, kraje europejskie i partnerów technologicznych z branży, której celem jest koordynacja i łączenie zasobów do opracowania w Europie światowej klasy superkomputerów pre-eksaskalowych i eksaskalowych. Za pośrednictwem EuroHPC JU, firma HPE zaprojektowała i zbudowała już superkomputer LUMI dla ośrodka CSC – IT Center for Science w Finlandii oraz superkomputer Karolina dla IT4Innovations w Czechach.


Nowy zakład będzie produkować i dostarczać dwie główne linie produktów: systemy HPE Apollo, potrzebne do zaawansowanych aplikacji HPC i AI, a także superkomputery HPE Cray EX, zaprojektowane do obsługi superkomputerów nowej generacji.

Fabryka została zaprojektowana tak, aby spełniać specyficzne wymagania produkcyjne oferowanych przez HPE chłodzonych cieczą systemów HPC i AI. Chłodzenie cieczą to idealny wybór dla systemów wymagających dużej wydajności. Fabryka posiada wzmocnioną podłogę dostosowaną do ciężaru superkomputerów HPE Cray EX (których pojedyncze moduły ważą nawet ponad 3,5 tony) oraz obwód wodny między superkomputerami a dachem budynku, pozwalający na obniżenie temperatury płynu.

Wieloletni partner HPE w zakresie usług produkcyjnych, Foxconn, będzie wspierał produkcję i wysyłkę produktów do klientów HPE w Europie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku głównego oddziału HPE w czeskiej Kutnej Horze.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1