reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Paweł Waligóra PW Nauka i technologie |

W nowym ośrodku PW będą rozwijane technologie dronowe i radarowe

W Sierakowie koło Przasnysza otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej, w którym będą prowadzone m.in. prace nad bezzałogowymi statkami powietrznymi.

14 maja uroczyście otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie pod Przasnyszem. Placówka powstała powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, a całkowita wartość projektu wyniosła ponad 33 mln PLN, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych to około 24 mln PLN – informuje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

W ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Jak zaznaczono w komunikacie, ośrodek będzie odgrywał niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu na potrzeby branży lotniczej, a jego działalność, "umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii".

Łącznie utworzonych zostało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie. Na terenie placówki powstało centrum obliczeniowe oraz system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne.

– Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii – czytamy w komunikacie.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych wskazuje, że inwestycja to duża szansa dla regionu przasnyskiego, który stanie się atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego. Placówka umożliwi też firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów, a prowadzone tam prace wpłyną na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa.

– Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej. (…) Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola, także ze względu na sytuację międzynarodową, będzie wzrastać – komentuje rektor uczelni prof. Krzysztof Zaremba.

Według Politechniki Warszawskiej, planowane są dalsze inwestycje w infrastrukturę ośrodka w ramach projektu "Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych".

– Mamy również plany związane z rozwojem szkolenia lotniczego oraz instalacji do badań kosmicznych – zapowiada prof. Janusz Frączek, dziekan wydziału mechanicznego, energetycznego i lotnictwa Politechniki Warszawskiej.


Źródło: PAP – Nauka w Polsce

reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-2