reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny |

Aplisens rekordowo otwiera rok

Rekordowe wyniki krajowego producenta aparatury kontrolno-pomiarowej to efekt wyższej sprzedaży zarówno na rynkach europejskich, jak również na rynku krajowym.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Aplisens wzrosły r/r o 15,2 proc. do 29,9 mln PLN, EBIT i EBITDA były wyższe o odpowiednio 30,9 proc.  i 19,6 proc. r/r i wyniosły 6,0 mln zł i 7,8 mln PLN, a zysk netto poprawił się r/r o 23,4 proc. osiągając 4,8 mln PLN.

– Dobry początek roku bardzo nas cieszy, jednak znaczący wpływ na wysokość oraz strukturę przychodów w I kwartale br. miał atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Po 24 lutym nasza sprzedaż na rynki WNP (tj. Rosję oraz Ukrainę) znacząco wyhamowała, co ma jedynie częściowe odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży na tych rynkach w pierwszym kwartale i będzie miało istotny wpływ na osiągane wyniki w następnych okresach. Oszacowanie spadków na rynkach WNP w skali całego roku jest niemożliwe i na pewno nie uzyskamy tam 10-proc. wzrostu założonego w strategii, obawiamy się raczej sporych spodków przychodów – komentuje Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

W I kw. 2022 największy udział w strukturze przychodów Grupy miał tradycyjnie eksport, którego wartość wyniosła 19,2 mln PLN (64,2 proc. sprzedaży ogółem, 15,5-proc. wzrost r/r). Na rynku krajowym zrealizowano 10,7 mln PLN sprzedaży (+14,7 proc. r/r). Przychody z rynku Unii Europejskiej (z Wielką Brytanią) wyniosły 8,7 mln PLN (+19,4 proc. r/r), a na rynkach WNP 7,9 mln PLN (+10,9 proc. r/r). Na pozostałych rynkach Grupa osiągnęła 2,6 mln PLN sprzedaży (+17,1 proc. r/r), najbardziej perspektywiczne pozostają: Turcja, Korea Południowa, Pakistan, Tajwan, Chile, Egipt i Australia oraz USA.

– Obecnie najbardziej istotny wpływ na rozwój spółki i Grupy Kapitałowej oraz na realizację celów Strategii rozwoju na lata 2020-2022 mają czynniki zewnętrzne związane z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Doświadczamy braku dostępności komponentów i ich wysokich cen, wydłużonych terminów dostaw, wysokich kosztów transportu oraz cen energii i gazu, ale staramy się działać elastycznie i dopasowujemy się do sytuacji. Aktywnie działamy na rynku krajowym oraz rynkach pozostałych, zwiększamy stany magazynowe, zastępujemy niedostępne komponenty innymi dokonując niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji modyfikacji w konstrukcji  wyrobów – mówi Adam Żurawski.

Zarząd Aplisensa po raz kolejny zarekomendował WZA wypłatę dywidendy. Zgodnie ze strategią na lata 2020-2022 polityka dywidendowa zakłada wypłatę nie mniej niż 25 proc. zysków netto oraz nie wyklucza dalszych skupów akcji własnych. Rekomendacja za 2021 r. to przekazanie akcjonariuszom ok. 6,9 mln PLN (ponad 43 proc. zysku za 2021 r.), co daje 0,60 PLN na akcję.

APLISENS SA jest dostawcą rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej obsługującym ponad 100 krajów. Produkuje szeroką gamę urządzeń do pomiaru ciśnienia, różnicy ciśnień, poziomu, temperatury oraz przepływu wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Posiada laboratorium ciśnień z akredytacją PCA świadcząc usługi wzorcowania przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień oraz laboratorium dużych przepływów przeznaczone do kalibracji przepływomierzy.

reklama
reklama
May 29 2023 15:20 V20.14.29-1