reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© andrey burmakin dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Producenci elektroniki mają problem z rosnącymi kosztami materiałów

Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych producentów elektroniki doświadcza obecnie rosnących kosztów materiałów, podczas gdy prawie cztery piąte – rosnących kosztów pracy – raportuje IPC.

Według majowego raportu IPC Global Sentiment of the Electronics Supply Chain, rosnące koszty materiałów pozostają kluczowym problemem producentów elektroniki. Co więcej, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy producenci spodziewają się dalszego wzrostu zarówno kosztów materiałów, jak i kosztów pracy.

IPC wskazuje trzy główne czynniki wywierające presję na przemysł elektroniczny: inwazja Rosji na Ukrainę, presja inflacyjna pchająca koszty w górę oraz surowa polityka Chin wobec COVID, która utrudnia produkcję w Chinach oraz dodatkowo wzmacnia istniejące już trudności w działaniu łańcuchów dostaw.

– Inwazja Rosji na Ukrainę jest negatywnym szokiem podażowym dla i tak już napiętych łańcuchów dostaw. Ocena całkowitego wpływu na przemysł elektroniczny zajmie wiele miesięcy – komentuje Shawn DuBravac, główny ekonomista IPC.

Shawn DuBravac dodaje, że chociaż inwazja ma poważniejsze negatywne konsekwencje dla Europy, to jej skutki są odczuwalne na całym świecie.

Ankietowani przez IPC producenci elektroniki wskazują też na inne problemy branży.

  • Stany magazynowe – badanie z tego miesiąca pokazuje, że stany magazynowe dostępne u dostawców pogorszyły się w ciągu ostatniego miesiąca.
  • Rządy nie robią wystarczająco dużo, aby pobudzić innowacyjność i zwiększyć wydajność w branży półprzewodników – tylko trzech na dziesięciu producentów elektroniki uważa, że ​​ich rząd działa w tym zakresie w odpowiednim stopniu.
  • Zaległości w zamówieniach rosną w szybszym tempie w Ameryce Północnej w porównaniu z regionem APAC – podczas gdy 59% producentów w Ameryce Północnej zgłasza obecnie wzrost zaległości, w regionie APAC wskazuje na to tylko 33% producentów.

– Wzrosło ryzyko, że sytuacja się pogorszy. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych recesja jest nadal mało prawdopodobna, natomiast wzrosło nieco ryzyko recesji w 2023 roku. W Europie zwiększyło się prawdopodobieństwo recesji na głównych rynkach gospodarczych. Kilka krajów odnotuje niski kwartalny wzrost przez kilka kolejnych kwartałów, co może łatwo zmienić się w ujemną wartość i doprowadzić do recesji w 2022 roku – mówi Shawn DuBravac.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama