reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Thales
Przemysł elektroniczny |

Thales Alenia Space i Microsoft przetestują na orbicie systemy AI

Thales Alenia Space i Microsoft podpisały umowę partnerstwa technologicznego, której celem jest połączenie nowoczesnych technologii kosmicznych z możliwościami operowania danymi w chmurze.

Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), poinformowała o nawiązaniu strategicznej współpracy z Microsoft w celu wprowadzenia nowych rozwiązań w zakresie przetwarzania danych w przestrzeni kosmicznej (Space Edge Computing), sztucznej inteligencji oraz narzędzi do obserwacji przestrzeni kosmicznej (DeeperVision), a także technologii cyfrowego segmentu naziemnego (Digital Ground Segment).

Thales Alenia Space wraz z Microsoft planuje wdrożenie zaawansowanej łączności, rozwiązań analitycznych i obliczeniowych w przestrzeni kosmicznej dzięki technologii przetwarzaniu danych SEC. Testy będą prowadzone na orbicie okołoziemskiej, pierwsze rozwiązania technologiczne mają zostać umieszczone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2023 roku.

Jak czytamy w komunikacie, Thales Alenia Space umieści na orbicie komputer o bardzo dużej mocy obliczeniowej, innowacyjne oprogramowanie w formie aplikacji oraz wysokowydajne czujniki do obserwacji Ziemi, aby przetwarzać dane o kosmosie i tworzyć bazę danych, która pozwoli zadbać o zrównoważony rozwój naszej planety.

Partnerzy przeprowadzą także badania w dziedzinie teledetekcji, wizji komputerowej i nauk o klimacie i stworzą ekosystem badawczy nowej generacji do celu obserwacji naszej planety.

Umieszczenie aparatury badawczej w przestrzeni kosmicznej pozwoli na gromadzenie w szybki sposób aktualnych informacji na temat Ziemi, które będą miały natychmiastowe zastosowanie w monitoringu, zrozumieniu zjawisk przyrodniczych i ochronie naszej planety.

–  Thales Alenia Space i Microsoft przesuwają granicę obecnych możliwości i tworzą wizję świata, w którym technologie cyfrowe łączą się z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Celem partnerów jest pokazanie klientom, jakie mogą być korzyści z wykorzystania technologii space edge computing – komentuje Hervé Derrey, dyrektor generalny Thales Alenia Space.

– Pierwszym wspólnym krokiem było działanie w zakresie wprowadzenia oprogramowania DeeperVision w Azure Space, obecnie robimy kolejny krok we współpracy z Thales Alenia Space, którym jest umieszczenie obliczeń orbitalnych w chmurze Microsoft. To olbrzymia szansa, żeby natychmiast skorzystać z danych okołoziemskich do badań nad zmianami klimatycznymi, a to dopiero początek wspólnego podboju kosmosu – dodaje Tom Keane, wiceprezes ds. inżynierii misji w firmie Microsoft.

Działania związane z rozwijaniem cloud computing do przetwarzania danych satelitarnych prowadzone są również przez Thales Alenia Space w Polsce, we współpracy z lokalnymi firmami technologicznymi.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama