reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kitron
Przemysł elektroniczny |

Kitron: duży popyt i rekordowe zaległe zamówienia

Kitron w pierwszym kwartale roku odnotował bardzo duży popyt, ale i rekordowe zaległości w zamówieniach. Trudna sytuacja na rynku komponentów ograniczała wzrost przychodów.

Przychody Kitron za pierwszy kwartał wyniosły 1,43 mld NOK  (146,2 mln EUR), w porównaniu do 938 mln NOK (95,15 mln EUR) w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost przychodów to wynik przejęcia duńskiego dostawcy usług EMS BB Electronics AS, który został skonsolidowany z dniem 1 stycznia. Skorygowany o to organiczny wzrost przychodów wyniósł 4%.

– Popyt jest bardzo silny, ale wzrost przychodów był ograniczany przez utrzymujące się niedobory komponentów. Niemniej jednak w segmencie Connectivity nastąpił silny wzrost, co częściowo odzwierciedla silną pozycję BB Electronics w tym obszarze – pisze Kitron w komunikacie.

Rentowność wyrażona marżą EBIT wyniosła 5,5 proc. w pierwszym kwartale w porównaniu do 7,0 proc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Wpływ miały tu głównie opóźnienia w przychodach i nieefektywności spowodowane trudnościami z na rynku komponentów, ale znaczenie miały też wyższe koszty energii.

Kwartał zakończył się portfelem zamówień na poziomie 4,2 mld NOK (431,8 mln EUR), co stanowi wzrost o 105% w porównaniu z poprzednim rokiem. To rekord, na który wpłynęło przejęcie BB Electronics. Jednak nawet wyłączając BB Electronics, organiczny wzrost portfela zamówień wyniósł 53%. Odzwierciedla to silną sytuację całkowitego popytu, ale obejmuje również opóźnienia w przychodach z powodu niedoborów komponentów.

– Bardzo silny popyt i przejęcie BB Electronics doprowadziły do ​​rekordowych przychodów i portfela zamówień w pierwszym kwartale ze znaczną marżą. Jednak sytuacja podaży materiałów nadal ogranicza wzrost przychodów i powoduje niską wydajność operacyjną. Biorąc pod uwagę te wyzwania, cieszę się, że Kitron osiągnął solidny pierwszy kwartał i z optymizmem patrzę na resztę 2022 roku – komentuje Peter Nilsson, dyrektor generalny Kitron.

Zysk operacyjny (EBIT) w pierwszym kwartale wyniósł 78,1 mln NOK (7,99 mln EUR) w porównaniu do 65,4 mln NOK (6,69 mln EUR) w poprzednim roku. EBITDA wyniosła 116,2 mln NOK (11,89 mln EUR) w porównaniu do 90,2 mln NOK (9,23 mln EUR) rok wcześniej.

Zysk po opodatkowaniu wyniósł 44,4 mln NOK (4,52 mln EUR) w porównaniu do 44,7 mln NOK w tym samym kwartale roku poprzedniego. Odpowiada to zyskowi na akcję w wysokości 0,23 NOK, w porównaniu z 0,25 w zeszłym roku.

Kitron podkreśla, że ograniczenia materiałowe nadal sprawiają duże trudności. Firma informuje, że „w przyszłości skoncentrujemy się na szukaniu równowagi popytu z ograniczeniami podaży, przekształcaniu zapotrzebowania w dostawy i poprawie przepływu środków pieniężnych”.

Perspektywy

W 2022 roku Kitron spodziewa się przychodów między 5,2 a 5,8 mld NOK (530-590 mln EUR), wliczając w to BB Electronics, a zysk operacyjny (EBIT) ma się kształtować w przedziale od 330 do 430 mln NOK (33,6-43,7 mln EUR). Wzrost jest napędzany przez sektory elektryfikacji, łączności i przemysłu. Obecnie wzrost jest ograniczany przez sytuację podaży materiałów – informuje Kitron.

Kitron to skandynawska firma świadcząca usługi w zakresie produkcji elektroniki dla sektorów łączności, elektryfikacji, przemysłu, urządzeń medycznych i obrony/lotnictwa. Grupa ma siedziby w Norwegii, Szwecji, Danii, Litwie, Niemczech, Polsce, Czechach, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Uwzględniając przejęcie BB Electronics w styczniu 2022 r., Kitron zatrudnia około 2500 pracowników, a przychody pro forma wyniosły około 5 mld NOK w 2021 roku.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1