reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Scanfil
Przemysł elektroniczny |

Scanfil: silny popyt w trudnych warunkach

W pierwszym kwartale 2022 roku obroty Grupy Scanfil wzrosły o 20,4% r/r i wyniosły 196,6 mln EUR.

Skandynawski producent kontraktowy elektroniki przestawił raport za pierwszy kwartał 2022 roku. Oto podstawowe dane finansowe Grupy Scanfil za ten okres:

  • Obrót wyniósł 196,6 mln EUR (1-3 2021: 163,3), co oznacza wzrost o 20,4%.
  • Zysk operacyjny wyniósł 10,3 (10,0) mln EUR, 5,3% (6,1%) obrotu.
  • Zysk netto wyniósł 8,0 (7,6) mln EUR, wzrost o 5,6%
  • Zysk na akcję wyniósł 0,12 EUR (0,12)
  • Dywidenda w wysokości 0,19 EUR na akcję do wypłaty 2 maja 2022 roku, wzrost dziewiąty rok z rzędu

– Obrót za pierwszy kwartał był na rekordowo wysokim poziomie sięgając 196,6 mln EUR przy wzroście o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogólnie rzecz biorąc, popyt ze strony klientów był silny we wszystkich segmentach – komentuje dyrektor generalny Petteri Jokitalo, dodając, że na obroty wpłynęły też wyższe ceny materiałów.

CEO Scanfila wymienia przy tym konkretne typy produktów, na które zapotrzebowania było wyjątkowo duże, czyli np. automaty do samodzielnego odbioru paczek, automaty do zwrotu pojemników na napoje, rozwiązania bateryjne czy systemy jakości powietrza w pomieszczeniach.

– Zysk operacyjny w wysokości 10,3 mln EUR był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Wyzwania związane z dostępnością materiałów spowodowały dodatkowe nakłady pracy, wzrost zapasów oraz zmniejszyły produktywność, zwłaszcza w naszych największych fabrykach elektroniki. W dalszej części roku spodziewamy się pozytywnego trendu jeśli chodzi o zysk operacyjny – dodaje Petteri Jokitalo.

Jeśli chodzi o dalsze perspektywy na ten rok, Scanfil w połowie kwietnia zrewidował prognozy, podnosząc szacunki dotyczące obrotów za 2022 rok do 750–820 mln EUR (poprzednio: 710-760 mln EUR). Niezmienione zostają przewidywania dotyczące skorygowanego zysku operacyjnego: 43–48 mln EUR. Scanfil wskazuje, że prognoza obejmuje niepewność, zwłaszcza wynikającą z dostępności i poziomu cen półprzewodników oraz zdolności dostawczych łańcucha dostaw. Dodatkowe ryzyko stwarzają wojna w Ukrainie i COVID-19.

Scanfil informuje, że od początku wojny zastąpił swoich dostawców materiałów w Rosji i Ukrainie innymi dostawcami i na razie wojna nie wpłynęła znacząco na działalność firmy.

Jeśli natomiast chodzi o pandemię, do tej pory Scanfil był w stanie utrzymać fabryki bez przerw w produkcji. Chociaż jak przypomina Scanfil, epidemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła.

– W czasie od stycznia do lutego wzrosła liczba infekcji w naszych europejskich fabrykach. W marcu sytuacja w Chinach pogorszyła się, a władze nakazały lokalne ograniczenia i blokady – pisze Scanfil. 

Scanfil jest międzynarodowym partnerem produkcyjnym i dostawcą systemów dla przemysłu elektronicznego. Firma dysponuje dziewięcioma fabrykami w siedmiu krajach, w tym dwiema w Polsce: w Sieradzu i Mysłowicach. Siedziba główna znajduje się w Sievi w Finlandii.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1