reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© VIGOSystem
Przemysł elektroniczny |

VIGO uruchomiło produkcję chipów w nowym clean roomie

Ożarowskie VIGO System zakończyło budowę clean roomu. Nowe pomieszczenie czyste umożliwi zwiększenie poziomu produkcji detektorów do 100 tys. sztuk rocznie.

VIGO System SA, producent zaawansowanych fotonicznych detektorów średniej podczerwieni, modułów detekcyjnych oraz materiałów półprzewodnikowych, zakończył budowę i wyposażanie clean roomu na potrzeby chipów detekcyjnych. Spółka jest w trakcie procesu wdrażania poszczególnych linii technologicznych do produkcji – informuje spółka.

– Clean room umożliwia efektywną kosztowo, skalowalną produkcję chipów detekcyjnych, które zostaną wykorzystane w detektorach InGaAs i pozwolą spółce na wejście w rynek krótkiej podczerwieni (SWIR). Jednocześnie VIGO będzie mogło wprowadzić na rynek średniej podczerwieni (MWIR) detektory z materiałów III-V, które odpowiadają wymogom nowych regulacji prawnych w zakresie ograniczenia używania ryzykownych dla środowiska substancji, wprowadzonych Dyrektywą RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Clean room ma również umożliwić spółce wprowadzenie produkcji próbnych chipów laserowych – czytamy w komunikacie.

Budowa nowego pomieszczenia o klasie czystości ISO 6/ISO 7 była częścią projektu rozbudowy całego parku technologiczno-produkcyjnego, który obejmował także rozbudowę hali produkcyjnej oraz zakup niezbędnego sprzętu produkcyjnego. Nowa inwestycja znajduje się na terenie siedziby VIGO w Ożarowie Mazowieckim i zajmuje blisko 900 m kw. powierzchni, w tym 250 m kw. powierzchni clean roomu.

– W ubiegłym roku przedstawiliśmy nową strategię rozwoju, której jednym z założeń jest przyszła produkcja mało-i średnioskalowa. Rozwój spółki w tym zakresie nie mógłby być realizowany bez wysokiej klasy czystych pomieszczeń. W clean roomie odbywać się będzie wzrost – epitaksja i obróbka – processing struktur detekcyjnych wytworzonych przez nasz zespół. Dzięki realizacji tej inwestycji oraz możliwości zapewnienia pełnej kontroli kluczowych parametrów produkcji - temperaturą, wilgotnością i poziomem czystości powietrza znacząco podniesiemy parametry jakościowe produktów. Jest to kluczowe dla najbardziej wymagających klientów z dynamicznie rozwijającej się branży materiałów półprzewodnikowych czy też wojska. Ponadto będziemy mogli zwiększyć udział w rynku detektorów bliskiej podczerwieni opartych na związkach indu, arsenu i galu (InGaAs), które znajdą zastosowania m.in. w biosensorach i osobistych urządzeniach elektroniki przyszłości jak np. smartwatche z różnego rodzaju czujnikami umożliwiającymi pomiary procesów zachodzących w ludzkim ciele – mówi Adam Piotrowski, prezes zarządu VIGO System SA.

Od końca roku 2021 i przez pierwsze miesiące 2022 roku trwał tzw. rozruch nowej inwestycji clean room, uruchamiane i skalowane były urządzenia na potrzeby docelowej produkcji. Wpłynęło to na zaplanowaną niższą produkcję w tym okresie, natomiast w dłuższej perspektywie, nowy clean room istotnie zwiększy moce produkcyjne VIGO System. Spółka podtrzymuje też plany wynikowe na 2022 rok w wysokości 80 mln PLN przychodów.

– Nowy clean room umożliwi nam zwiększenie poziomu produkcji do ok. 100 tys. detektorów w skali roku. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie wolumenu realizowanych zleceń na perspektywicznych rynkach i utrzymanie dynamicznego wzrostu przychodów spółki zgodnie z przyjętą strategią rozwoju – wyjaśnia Łukasz Piekarski, członek zarządu VIGO System S.A.

Nakłady inwestycyjne na budowę i uruchomienie nowego clean roomu, modernizację obecnej hali technologicznej oraz uzupełnienie jej o dodatkowe wyposażenie produkcyjne wyniosły około 34 mln PLN. 

Na ten cel VIGO System pozyskała 6 mln PLN dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), a pozostałe to środki własne oraz kredyt w wysokości 2 mln EUR.

Jednocześnie w okresie ostatnich 5 lat VIGO System zainwestowało ok. 90 mln PLN w rozwój mocy produkcyjnych, nową organizację i automatyzację procesów, przekształcając się z manufaktury zaawansowanych detektorów w nowoczesny zakład produkcyjny.

Realizacja inwestycji w clean room wpisana została w strategię rozwoju spółki „VIGO 2026”. VIGO dodaje, że dzięki jej zakończeniu, produkty spółki będą mogły sprostać najwyższym wymaganiom jakościowym niezbędnym w wielu projektach dla branż wojskowej, kosmicznej czy półprzewodnikowej.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-2