reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Łukasiewicz – PORT powiększa Kampus Pracze

Nowe laboratoria, Inkubator Technologiczny dla start-upów, przestrzeń dla Centrum Edukacji Technologicznej. Takie plany rozwoju na kolejne lata ma instytut naukowo-badawczy Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu.

Realizacja tych planów będzie możliwa dzięki powiększeniu ośrodka o kolejne budynki Kampusu Pracze, gdzie ma on swoją siedzibę.

Umowa o doposażeniu instytutu została zawarta 4 kwietnia 2022 r. we Wrocławiu.

Na mocy podpisanej umowy Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii otrzymał część Kampusu Pracze, która wcześniej należała do Gminy Wrocław. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia teren ten został najpierw przekazany na rzecz Skarbu Państwa, by finalnie trafić w ręce wrocławskiego ośrodka naukowo-badawczego. Dzięki temu jego siedzibą będzie cały teren historycznego zespołu.

Po podpisaniu umowy doposażenia siedziba Łukasiewicz – PORT powiększyła się o ponad 4 hektary i budynki o łącznej powierzchni blisko 21 tysięcy metrów kwadratowych. Teraz teren Instytutu obejmuje ok. 12 hektarów, a powierzchnia budynków liczy ok. 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Jak podkreśla Łukasiewicz w komunikacie, reintegracja kampusu otwiera wieloletnią perspektywę dla rozwoju nie tylko wrocławskiego instytutu i Sieci Badawczej Łukasiewicz, do której należy, ale także nauki i innowacji w całym regionie.

– Każdy chyba marzył o studiowaniu na jednym z pięknych kampusów uniwersyteckich, które zwykliśmy oglądać w filmowych produkcjach. Miejsce, w którym się znajdujemy, już dziś pozwala poczuć atmosferę Harvardu czy Yale. Jestem przekonany, że reintegracja kampusu i jego przejęcie przez Łukasiewicz – PORT, wzmocni zapoczątkowany przez jego kadrę trend gromadzenia we Wrocławiu elity światowej nauki. Trudno mi wyobrazić sobie lepszego gospodarza tego miejsca – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Mieszczący się na wrocławskich Praczach Odrzańskich Łukasiewicz – PORT działa od 2018 r., zajmując część zabudowań Kampusu Pracze przy ul. Stabłowickiej. Otoczone zielenią, historyczne ceglane gmachy kryją w sobie nowoczesne laboratoria wyposażone w nowoczesną aparaturę.


Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijając nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SensDx, a jednocześnie jest partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics. Instytut jest Podmiotem Zarządzającym programem Wirtualny Instytut Badawczy.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie, obejmująca 4 500 naukowców. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół czterech głównych obszarów badawczych: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 01 2024 09:18 V22.3.47-1