reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Universal Robots
Przemysł elektroniczny |

Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaczynają budowę wspólnej siedziby

Będzie to największy na świecie hub dla cobotów i autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Prace rozpoczną się 20 kwietnia, a ich zakończenie zaplanowano na początek 2024 roku.

Już za kilka tygodni w duńskim Odense rozpocznie się budowa supernowoczesnej wspólnej siedziby firm Universal Robots i Mobile Industrial Robots (MiR). Budynek pomieści nawet 600 pracowników i będzie największym na świecie hubem dla cobotów i autonomicznych robotów mobilnych (AMR) – informują firmy.

– Bodźcem do budowy nowej, wspólnej siedziby jest wyjątkowo szybki rozwój zarówno MiR, jak i Universal Robots. W ubiegłym roku obie firmy odnotowały ponad 40% wzrost. Ambicje są również bardzo wysokie. Universal Robots i MiR przewidują, że w 2022 roku zatrudnią ponad 200 nowych pracowników. Tak duży wzrost dodatkowo napędza potrzebę posiadania większego obiektu – czytamy dalej w komunikacie.

Jak zauważa Kim Povlsen, prezes Universal Robots, nowy budynek nie powstaje jedynie ze względu potrzebę dodatkowego metrażu, ale chodzi przede wszystkim o stworzenie optymalnych warunków dla pracowników.

– Nieustannie pracujemy nad innowacjami, przesuwając granice tego, co możliwe w zakresie cobotów i automatyzacji. Dzięki nowej siedzibie stworzymy wyjątkowe i inspirujące środowisko pracy. Skorzystamy też na zacieśnieniu współpracy z MiR oraz doskonałej synergii między nami – podkreśla Kim Povlsen.

Z kolei prezes MiR, Søren E. Nielsen komentując plany przeprowadzki do nowego Cobot & AMR Hubu zwraca uwagę na lokalizację, Odense staje się bowiem coraz bardziej znane jako „miasto robotów”.

– Miasto Odense dysponuje dużą pulą talentów i zdobyło pozycję światowego lidera w dziedzinie robotyki. Bardzo cieszy nas fakt, że wraz z Universal Robots możemy dokonać długoterminowej inwestycji w wyjątkowe środowisko robotyczne na Fionii, które pomogliśmy stworzyć. Nasza przyszła siedziba będzie wyraźnym dowodem na to, że Odense to stolica robotów – mówi Søren E. Nielsen.

Kilka faktów:

  • Nowa siedziba Universal Robots i Mobile Industrial Robots będzie znajdować się w Energivej w Odense S – kilkaset metrów od obecnej siedziby Universal Robots.
  • Budynek będzie miał powierzchnię około 20 000 m kw. i pomieści do 600 pracowników. Produkcja robotów pozostanie w dotychczasowych obiektach firm Universal Robots i MiR.
  • Budowę wyceniono na 325 mln koron duńskich, a jej generalnym wykonawcą jest NCC. Plany budynku zostały opracowane przez 3XN/GXN we współpracy z MOE i Henrik Jørgensen Landskab.
  • Planowany termin ukończenia prac to styczeń 2024 roku.
  • Universal Robots i MiR należą do amerykańskiej firmy Teradyne i będą nadal funkcjonowały jako dwa niezależne przedsiębiorstwa.
  • Plan wspólnej siedziby został opublikowany w 2020 roku. Po opóźnieniu spowodowanym pandemią COVID-19, prace budowlane rozpoczną się 20 kwietnia.

Universal Robots swojego pierwszego robota współpracującego (cobota) wprowadził na rynek w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e i UR16e, o różnym udźwigu i zasięgu roboczym. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech. Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie.

Mobile Industrial Robots (MiR) powstał w 2013 roku i dostarcza współpracujące autonomiczne robotów mobilnych (AMR). Roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów i centrów logistycznych, a także kilka szpitali na całym świecie. MiR, firma z siedzibą główną w Odense w Danii, dysponuje globalną siecią dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokyo i Szanghaju. W 2018 roku MiR został przejęta przez Teradyne.

Teradyne dostarcza na rynek m.in. inteligentne urządzenia, ratujące życie wyposażenie medyczne i systemy przechowywania danych, a także zaawansowaną aparaturę testową wykorzystywaną do sprawdzania m.in. półprzewodników i urządzeń bezprzewodowych. Oferta w obszarze automatyki przemysłowej obejmuje roboty współpracujące oraz roboty mobilne. W roku 2021 firma Teradyne uzyskała przychód w wysokości 3,7 mld USD, aktualnie zatrudnia około 5800 pracowników na całym świecie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama