reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© CATL
Przemysł elektroniczny |

Niemiecki zakład CATL ma pozwolenie na produkcję ogniw

Supernowoczesny zakład CATL, pierwsza fabryka poza macierzystymi Chinami, uzyskał pozwolenie na użycie początkowej mocy produkcyjnej zakładu wynoszącej 8 GWh rocznie.

4 kwietnia Contemporary Amperex Technology Thuringia GmbH (CATT), pierwszy zakład CATL położony poza granicami Chin, uzyskał od niemieckiego Landu Turyngii drugie częściowe pozwolenie na uruchomienie nowej linii do produkcji ogniw akumulatorowych.

Budowa pierwszej niemieckiej fabryki akumulatorów dobiega końca. Obecnie trwa instalacja maszyn, dzięki czemu pierwsze ogniwa akumulatorowe będą mogły opuścić linię produkcyjną już pod koniec 2022 roku.

– Dzięki CATT tak pilnie potrzebna transformacja energetyczna nabiera rozpędu. Cieszymy się, że jesteśmy pierwszą spółką, która otrzymała pozwolenie na produkcję akumulatorów, na których będzie widniała etykieta „wyprodukowano w Niemczech” – mówi prezes CATL w Europie Matthias Zentgraf.

– Dla Turyngii CATT jest jedną z najważniejszych inwestycji przemysłowych ostatnich dziesięcioleci. Jednocześnie projekt będzie pierwszą iskrą zapoczątkowującą powstanie „doliny akumulatorowej w Turyngii”, która powstanie wraz z pojawieniem się na naszym terenie pierwszych spółek obsługujących CATL – stwierdził  Wolfgang Tiefensee, minister gospodarki Turyngii.

CATT składa się z dwóch budynków: G1 zakupionego od innej spółki, w którym ogniwa montuje się w moduły, oraz G2, obiektu wybudowanego przez CATT, w którym ogniwa będą produkowane. Przekazana w poniedziałek zgoda jest pozwoleniem na uruchomienie produkcji ogniw w budynku G2.

Jak podkreśla firma, zakład jest niemal tak zaawansowany jak fabryki mikroprocesorów, między innymi za sprawą pomieszczeń czystych oraz systemowi kontroli czystości technologicznej i stałego poziomu odpowiedniej wilgotności .

Część energii niezbędnej na potrzeby zakładu jest pozyskiwana z paneli solarnych umieszczonych na dachu obiektu.

CATL rozpoczął pierwsze roboty ziemne na terenie niemieckiego zakładu w 2019 r., a rozpoczęcie produkcji planuje się jeszcze przed końcem 2022 r., w związku z czym w Niemczech powstanie łącznie 1500 nowych miejsc pracy.

W ramach inwestycji wartej 1,8 mld EUR CATL planuje uzyskanie w przyszłości docelowych zdolności produkcyjnych rzędu 14 GWh oraz utworzenie w Niemczech 2000 miejsc pracy.

Zakład położony w sercu Niemiec ma dostarczać produkty i usługi głównym producentom samochodów w Niemczech, a tym samym przyczynić się do elektromobilności i transformacji energetycznej w Europie – wskazuje CATL w komunikacie.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama