reklama
reklama
reklama
© Creotech
Przemysł elektroniczny |

Creotech bliżej komercyjnego wdrożenia platformy HyperSat

Creotech Instruments SA osiągnęła kamień milowy w projekcie PIAST – spółka jest coraz bliżej umieszczenia satelitów obserwacyjnych na orbicie okołoziemskiej.


  • Notowana na NewConnect spółka Creotech Instruments zrealizowała I fazę programu PIAST, którego celem jest umieszczenie satelitów obserwacyjnych na orbicie okołoziemskiej w 2024 roku.
     
  • Projekt ma zagwarantować pierwsze, stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.
     
  • Dla firmy Creotech Instruments będzie to również pierwsze komercyjne wdrożenie autorskiej platformy HyperSat.

– Z satysfakcją informuję, że osiągnęliśmy pierwszy kamień milowy w programie PIAST dot. budowy satelitów obserwacyjnych. Zakończyliśmy przegląd projektu, tzw. ,,System Requirements Review’’, który stanowi jeden z czterech głównych przeglądów w procesie projektowania i budowy konstelacji satelitarnej PIAST. Pozostałe to Preliminary Design Review, Critical Design Review i Flight Readiness Review – informuje Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

Jak dodaje Grzegorz Brona, pozwala to na przejście projektu do kolejnej fazy, a tym samym istotną redukcję ryzyka technologicznego.

PIAST (Polish ImAging SaTellites) to przedsięwzięcie prowadzone w ramach programu SZAFIR, którego założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań. W skład konsorcjum wchodzi spółka Creotech Instruments, a liderem projektu jest Wojskowa Akademia Techniczna.

– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o naszą autorską platformę HyperSat. Naszym zadaniem będzie integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Jestem dumny, że Creotech Instruments bierze udział projekcie, który jako pierwszy w Polsce pozwoli stworzyć instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Co ważne, będzie to także dla nas okazja do pierwszego komercyjnego zastosowania wspomnianej platformy HyperSat – mówi prezes Creotech Instruments.

Ostatecznym odbiorcą rezultatów misji PIAST jest Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Projekt PIAST jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) i realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji badawczych: Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, PCO S.A. (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

PIAST to nie jedyny strategiczny projekt, przy którym obecnie bierze udział zespół inżynierów Creotech Instruments. Spółka wraz z dwoma partnerami biznesowymi pracuje także przy programie EagleEye, w ramach którego opracowywany jest mikrosatelita obserwacyjny Ziemi. Jego wyniesienie na niską orbitę okołoziemską planowane jest na 2023/2024..


Creotech Instruments produkuje i dostarcza na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym w 14 misjach kosmicznych, z czego 4 zostało zrealizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W kwietniu br. spółka zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, z której pozyskała 11 285 000 PLN. Środki te zostały przeznaczone na kontynuowanie prac związanych z opracowaniem satelity obserwacyjnego Ziemi EagleEye i podniesienie na szósty poziom rozwoju technologii platformy mikrosatelitarnej HyperSat.

Spółka planuje stworzyć własną ofertę modułowych platform satelitarnych, a także zakupiła dodatkową  linię produkcyjną do montażu elektroniki, co pozwoliło na zwiększenie skali działalności produkcyjnej. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1