reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

SDS Optic przygotowuje produkcję

SDS Optic SA przygotowuje się do pilotażowej produkcji swoich mikrosond i inwestuje 2,4 mln PLN w park maszynowy. Firma zamierza również zatrudniać do działu B+R.

SDS Optic SA, notowana na NewConnect spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych, osiągnęła pierwszy kamień milowy w procesie wdrożenia pilotażowej produkcji optoelektronicznych części biosensorów światłowodowych do zastosowania w swoich mikrosondach.

Spółka właśnie zakończyła etap projektowy i zakupowy specjalistycznych wysokoprecyzyjnych urządzeń, które zostały spersonalizowane do potrzeb przyszłej produkcji. Wartość inwestycji to 2,4 mln PLN. Środki na ten cel SDS Optic pozyskał podczas ubiegłorocznej emisji akcji.

Zbudowanie i uruchomienie własnej linii pilotażowej do produkcji fotonicznej części mikrosondy pozwoli SDS Optic w warunkach wewnętrznych wytwarzać do 50 tys. sztuk rocznie tych biosensorów.  Wpłynie to na uzyskanie przez spółkę niezależności produkcyjnej w tym zakresie – czytamy w komunikacie.

– Zakończyliśmy pierwszy etap realizacji pilotażowej linii produkcyjnej biosensorów, co oznacza, że pierwszy kamień milowy tego projektu już osiągnęliśmy. Urządzenia i maszyny, które zamówiliśmy posiadają wyjątkowe parametry, część ustawień będzie wykonana całkowicie pod nasze potrzeby. Mogę nawet powiedzieć, że w efekcie będzie to pierwsza tego typu linia produkcyjna w Europie. Pozwoli nam ona na większą niezależność w działaniu, w tym wesprze proces przygotowania prototypowych mikrosond na potrzeby kolejnych aplikacji. Pracujemy już bowiem nad zastosowaniem technologii inPROBE w diagnostyce nowotworu żołądka, a także poważnych schorzeń zwyrodnienia plamki żółtej oka – mówi Marcin Staniszewski, prezes zarządu SDS Optic SA.

Kolejnym ważnym etapem projektu będzie zakończenie instalacji oraz uruchomienie zamówionych przez spółkę urządzeń produkcyjnych w przeznaczonych specjalnie do tego celu pomieszczeniach typu clean room. Ma to nastąpić do końca października 2022. Wtedy rozpocznie się kalibracja procesu produkcji, jego walidacja a w końcu certyfikacja. W międzyczasie spółka chce także zwiększyć swój zespół B+R.

– Przeprowadzenie procesu walidacji i uzyskanie certyfikacji produkcji jest dla nas bardzo istotne z punktu widzenia przyszłej komercjalizacji projektu. Potrafiąc pokazać produkcję o określonej skali, posiadając maszyny, które mogą być przystosowane do produkcji przemysłowej zdobędziemy istotną przewagę w planowanych procesach komercjalizacji i zbudujemy namacalną wartość naszego projektu – mówi Mateusz Sagan, dyrektor ds. operacyjnych i rozwoju biznesu SDS Optic SA.


Lubelska spółka SDS Optic SA opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE. Jest to biosensor o wysokim poziomie czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie skupia się spółka jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.

Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12%, podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld USD w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld USD.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1