reklama
reklama
reklama
© Danfoss
Przemysł elektroniczny |

Danfoss Poland zakończył transfer produkcji do nowej fabryki

Zakończył się transfer produkcji rozwiązań dla chłodnictwa z Kolding do nowej fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim.

W ciągu 14 miesięcy wybudowano halę produkcyjną, magazyn i laboratorium o łącznej powierzchni ponad 13 000 tys. m kw. oraz uruchomiono 45 linii produkcyjnych. Zatrudnienie w nowej fabryce znalazło blisko 400 osób. Tym samym, Danfoss Poland stał się trzecim co do wielkości kampusem w Europie, a także jednym z największych pracodawców w Grodzisku Mazowieckim – informuje firma.

Pierwsze trzy linie produkcyjne zostały uruchomione już po 7 miesiącach od rozpoczęcia budowy nowej hali, w maju 2021 roku, a całkowity proces relokacji wszystkich 45 linii z Kolding w Danii do Grodziska Mazowieckiego zakończył się w pierwszym kwartale tego roku.

Nad przeniesieniem produkcji do nowej fabryki Danfoss w Grodzisku Mazowieckim czuwało 16 zespołów projektowych – 12 odpowiedzialnych za 45 linii produkcyjnych i 4 dodatkowe, zajmujące się przeniesieniem magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu.

© Panattoni

Danfoss podkreśla wysoki poziom automatyzacji nowych linii produkcyjnych, na których wdrożono jedno i dwuramienne roboty do montażu małych części.

– Zapewnia to firmie Danfoss konkurencyjność i powtarzalność produkcji seryjnej, a tym samym gwarantuje wysoką jakość dostarczanych produktów. Na przykład, sama produkcja cewek do sterowania zaworami elektromagnetycznymi różnego typu wynosi ok. 50 tys. sztuk tygodniowo – czytamy w komunikacie.

W nowej fabryce Danfoss produkowane są różnorodne rozwiązania dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego, w tym:

  • zawory do przemysłowych instalacji chłodniczych, stosowane np. w mleczarniach, zakładach mięsnych, browarach, fabrykach lodów,
  • zawory do chłodnictwa komercyjnego, które znajdują zastosowanie w komorach chłodniczych, w instalacjach w sklepach, w tym elektroniczne zawory rozprężne, które zapewniają maksymalną efektywność energetyczną instalacji, np. w supermarketach,
  • zawory elektromagnetyczne przeznaczone do różnych zastosowań w instalacjach wody bieżącej, m.in. jako elementy systemów przeciwzalaniowych czy jako zawory ograniczające zbędne straty wody w budynkach.

Na potrzeby produkcji w nowej fabryce zatrudniono ponad 350 pracowników. Dodatkowo wzmocniono działy wsparcia oraz globalne funkcje. Dzięki tym inwestycjom, liczba nowo zatrudnionych pracowników w Grodzisku Mazowieckim wzrosła do blisko 400 osób, a zespół Danfoss w Polsce wynosi obecnie ponad 1600 osób.

Wraz z przeniesienim produkcji dokonano także transferu odpowiedzialności projektowej za produkty, co daje możliwość długoterminowego wpływu na kształt produktów i ich funkcji. Dział Research & Development jest także w trakcie poszerzania swoich możliwości o specjalistyczne laboratorium na potrzeby rozwoju produktu, drukowania 3D (Additive Manufacturing) oraz symulacji numerycznych FEA (Digital Testing). Plany te są częścią strategii Danfoss dotyczącą rozwoju pracowników oraz poszerzania kompetencji w kierunku projektowania i optymalizacji produktów.

– Cieszę się, że z sukcesem udało nam się zakończyć tę ważną inwestycję. Budowa fabryki i jednoczesna relokacja produkcji w tak krótkim czasie to spore wyzwanie, zwłaszcza w czasach zdominowanych przez pandemię. Nie byłoby to możliwe bez bardzo dobrej kooperacji pomiędzy Danfoss a Panattoni i generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. To również sukces wszystkich zespołów projektowych. Kluczową rolę w procesie relokacji odegrały także inteligentne narzędzia wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Dzięki nim mogliśmy m.in. tworzyć modele hali produkcyjnej czy wirtualne spacery, pozostając w Polsce – komentuje Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Inwestycja Danfoss w Grodzisku Mazowieckim wpisuje się cele klimatyczne firmy, która chce osiągnąć neutralność do 2030 roku. Jak podkreśla Danfoss, nowa hala produkcyjna jest jednym z najnowocześniejszych parków technologicznych, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom opartym na produktach Danfoss jest niemal zeroemisyjna. 
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1