reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com
Analizy |

Rynek układów analogowych nadal na fali wznoszącej

Po historycznym wzroście sprzedaży analogowych układów scalonych z 2021 roku (+30%), w bieżącym roku czeka nas, może nie tak wysoki, ale wciąż dwucyfrowy wzrost – prognozuje IC Insights.

Zeszły rok na rynku analogowych układów scalonych zostanie dobrze zapamiętany ze względu na siłę i rozmach wzrostu: sprzedaż zwiększyła się o 30% do rekordowego poziomu 74,1 mld USD. Z kolei dostawy jednostkowe wzrosły w 2021 roku o 22% do 215,1 mld sztuk.

Połączenie silnego popytu i zakłóceń w łańcuchu dostaw przyczyniło się w 2021 roku do 6% wzrostu średniej ceny sprzedaży analogowych układów scalonych (wcześniej ostatnim rokiem wzrostu ASP dla układów analogowych był rok 2004).

©IC Insights


Analitycy IC Insights przewidują, że całkowita sprzedaż analogowych układów scalonych wzrośnie o 12% do 83,2 mld USD w 2022 roku, przy czym sprzedaż jednostkowa ma wzrosnąć o 11% do 238,7 miliarda. Średnia cena sprzedaży analogowych układów scalonych ma natomiast w tym roku pójść w górę o 1%.

Sprzedaż ma się zwiększać we wszystkich głównych kategoriach układów analogowych (tabela poniżej), przy czym liderem tego wzrostu mają być układy specjalnego przeznaczenia do zastosowań w motoryzacji (+17%).  

Upowszechnianie telefonów komórkowych 5G i rozwój infrastruktury do ich obsługi to jeden z głównych powodów, dla których przewiduje się, że segment komunikacji będzie stanowić największą część sprzedaży analogowych układów scalonych w 2022 roku (w tym aplikacje komunikacji bezprzewodowej będą stanowić 91% sprzedaży w segmencie analogowych układów komunikacyjnych, a aplikacje przewodowe – 9%).

Drugim co do wielkości segmentem analogowym mają być układy do zarządzania energią. Produkty te umożliwiają regulację zużycia energii, aby urządzenia mniej się grzały i pomagają wydłużyć żywotność baterii – zapewniają zatem kluczowe funkcje w systemach mobilnych/bateryjnych, takich jak telefony komórkowe, laptopy i wiele innych. Są również niezbędne m.in. w silnikach krokowych, interfejsach komunikacyjnych i podświetleniach wyświetlaczy.


Źródło: IC Insights

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-2