reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Thorium Space produkuje pierwsze egzemplarze Anteny Ka

Innowacyjna płaska aktywna antena nadawczo-odbiorcza na pasmo Ka jest w końcowej fazie prototypowania. Pierwsze egzemplarze są obecnie produkowane we Włoszech.

Jak wskazuje Thorium Space w komunikacie, o unikalności Anteny Ka decyduje m.in.: praca w pełnym paśmie Ka, praca z dowolnymi schematami modulacji, symultaniczna praca z dwoma satelitami na raz (na dowolnej orbicie), pozwalając na Make It before Brake It – czyli w pełni bezpieczny system np. dla wojska, spełnienie wszystkich wytycznych i norm operatorów satelitarnych (SES, Eutelsat, Intelsat) oraz ITU oraz zapewnienie możliwości pracy na pokładzie dronów czy rakiet suborbitalnych.

– Anteny Ka zastąpią paraboliczne anteny montowane na dachach, samolotach czy jachtach, co w dobie szybko poruszających się satelitów na niskiej orbicie – także z konstelacji SpaceX, OneWeb – jest warunkiem uzyskania odpowiedniej jakości sygnału. Będzie je można wykorzystać w różnym zakresie również w dronach – podkreśla Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

Prototyp anteny produkowany jest obecnie w fabryce we Włoszech.

– Przeprowadziliśmy kilka rewizji prototypów i procesów produkcyjnych – unikatowy proces PCB pozwalający na wytworzenie multiwarstwowej macierzy antenowej na pasmo Ka. W tej chwili czekamy na pierwsze pełne moduły, na bazie których możemy tworzyć różnej wielkości macierze dostosowane do potrzeb od 8x8 do 64x64 elementów aktywnych. Nasze rozwiązanie jest zoptymalizowane do pracy na każdej orbicie – LEO, MEO czy GEO – w pełnym paśmie Ka, także NATO-wskim. Jest to dla nas element składowy całego systemu składającego się z satelitów nowej generacji DBF (Small GEO Ka/E) oraz płaskich terminali elektronicznych wykorzystujących m.in.: technologie Multi Beam, Anti-Jamming czy Satellite Roaming. Po otrzymaniu pełnych modułów musimy dołożyć do nich naszą elektronikę i wtedy będziemy mogli rozpocząć sprzedaż. Zainteresowanie jest ogromne – mówi prezes.

©Thorium Space

Thorium Space bierze udział w największym spotkaniu branży satelitarnej na świecie „Satellite 2022” w Waszyngtonie. Spółka zaprezentuje tam m.in. właśnie projekt Anteny Ka.

– Już po raz drugi jesteśmy uczestnikiem konferencji Satellite. To dla nas duże wydarzenie. W trakcie konferencji spotkamy się z najważniejszymi obecnymi i przyszłymi partnerami takimi jak QuadSAT, Eutelsat SES, GMV, Kratos, AWS, Cobham, D-Orbit, Nano Avionics, OHB Se czy Teledyne E2V. Mam nadzieję, że ich efektem będą nowe wspólne innowacyjne i przełomowe inicjatywy – mówi Paweł Rymaszewski.


Thorium Space Sp. z o.o. to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Spółka powstała w 2017 roku i zajmuje się projektowaniem rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności.

Obecnie spółka zatrudnia w biurach we Wrocławiu i Warszawie łącznie ponad 40 pracowników. W tym roku liczba ta zwiększy się o kolejnych 30.

Spółka pracuje nad kilkoma innowacyjnym projektami na które pozyskała łącznie 75 mln PLN. Pod koniec bieżącego roku planuje IPO. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama