reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Siltronic
Przemysł elektroniczny |

Siltronic chce w tym roku zainwestować ponad miliard euro

Niemiecki producent wafli krzemowych zamknął rok fiskalny 2021 ze sprzedażą na poziomie 1,4 mld EUR (+16% r/r). W bieżący rok firma wchodzi z dużymi planami inwestycyjnymi.

Silny popyt i utrzymujące się wysokie inwestycje w cyfryzację, a także efekty nadrabiania zaległości z 2020 roku doprowadziły do ​​znacznego wzrostu sprzedaży wafli – informuje Siltronic w komunikacie.

– Silny wzrost wolumenu doprowadził do pełnego wykorzystania fabryk oraz doskonałej sprzedaży i zysków w 2021 roku. Aby wesprzeć długoterminowy wzrost popytu, w 2021 roku rozpoczęliśmy budowę naszej nowej fabryki 300 mm w Singapurze – jest to największa inwestycja w historii Siltronic – mówi dr Christoph von Plotho, dyrektor generalny Siltronic AG.

– Ponieważ planowana fuzja z GlobalWafers niestety nie została zakończona z powodu braku zgód regulacyjnych, pozostaniemy niezależną firmą. Po wspaniałym poprzednim roku Siltronic patrzy w pozytywnie w przyszłość – dodaje Christoph von Plotho.

EBITDA za 2021 rok wyniosła 466,4 mln EUR (+40,5% r/r, 332,0 mln EUR). Do tego wzrostu przyczyniły się głównie większa sprzedaż wafli oraz zmniejszenie kosztów produkcji w przeliczeniu na wyprodukowaną powierzchnię.

Zysk roczny wzrósł z 186,8 mln EUR do 289,6 mln EUR, natomiast zysk na akcję wyniósł 8,44 EUR, w porównaniu z 5,36 EUR w roku poprzednim.

W 2021 roku Siltronic zainwestował 425,6 mln EUR w rzeczowe aktywa trwałe i wartości niematerialne. Obejmuje to m.in. inwestycje w procesy epitaksji oraz w zaawansowane technologicznie sprzęt i procesy produkcyjne, a także rozbudowę hali ciągnienia kryształów we Freibergu oraz budowę nowej fabryki 300 mm w Singapurze.

Firma zapowiada, że ​​w 2022 roku planuje zainwestować około 1,1 mld EUR. Około dwie trzecie tej kwoty zostanie przeznaczone na budowę nowej fabryki w Singapurze. Kolejne projekty to rozbudowa hali ciągnienia kryształów i zwiększenie wydajności procesów epitaksji we Freibergu, a także poprawę zdolności produkcyjnych przystosowanych do nowych zasad projektowania.

– Kwestie geopolityczne, utrzymujące się zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw i dalszy rozwój pandemii sprawiają, że utrzymuje się niepewność jeśli chodzi o ich wpływ na gospodarkę. Jednak patrząc na megatrendy w branży półprzewodników, spodziewamy się popyt na płytki krzemowe wzrośnie w perspektywie średnio- i długoterminowej, chociaż wzrost może podlegać wahaniom. W 2022 roku spodziewamy się, że popyt pozostanie silny i planujemy wysokie wykorzystanie produkcji – ocenia dyrektor Siltronic.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-2