reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

REAKTO jednym z uczestników projektu PAŻP

Krakowski startup REAKTO weźmie udział w projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) – Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę.

Celem programu jest optymalizacja rozwiązań na rynku bezzałogowych statków powietrznych, a tym samym wdrożenie elektronicznych usług dla przedsiębiorców i operatorów BSP na terenie miasta Lublin i gminy Jastków.

REAKTO to firma tworząca system szybkiego reagowania dla agencji ochrony oraz ich klientów - indywidualnych i biznesowych. Spółka rozwija autorską technologię półautonomicznych, a docelowo autonomicznych lotów patrolowych i interwencyjnych za pomocą dronów. Środki na rozwój spółki pochodzą z zeszłorocznej kampanii crowdfundingu udziałowego, a ramach której REAKTO pozyskało od inwestorów 1,5 mln PLN.

– Miło mi poinformować, że przez konsorcjum miasta Lublin i gminy Jastków zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie ,,Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę’’. Chcemy mieć realny wpływ na powstawanie innowacyjnych i zaawansowanych technologii zarządzania lotnictwem bezzałogowym w Polsce. To ważna inicjatywa, która daje szansę na usprawnienie procesów administracyjnych i wdrożeniowych dla branży dronowej w naszym kraju – mówi Wojciech Stawiarski, prezes zarządu REAKTO.

Prezes REAKTO dodaje, że jest to dla firmy okazja do rozwinięcia wachlarza usług i możliwości operacyjnych sieci przed planowaną na przyszły rok ekspansją zagraniczną. Docelowo REAKTO ma w planach wyjście na rynki europejskie.


Projekt „Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Program powstał w wyniku konkursu 3 Obszary, którego organizatorem były Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwo Infrastruktury.

– Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorstw zajmujących się technologiami bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwość sprawdzenia ich rozwiązań w środowisku rzeczywistym. Unaocznienie możliwości i zdolności technologicznych powinno skutkować skróceniem drogi do potencjalnych inwestorów i wypracowanie wewnętrznych procedur w kontakcie z instytucjami - mówi Kamil Chrzan, dyrektor LDT Lublinensis Dron Transport, kolejny uczestnik projektu. 

Kamil Chrzan zwraca przy tym uwagę, że przedsiębiorcy i urzędy chcące korzystać z usług dronowych zyskają wizerunek prekursorów wdrażania ekologicznego i wielofunkcyjnego środka transportu, a w ujęciu biznesowym zyskają nowy sposób dotarcia do klienta.

Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło łącznie 18 gmin, spośród których, do drugiego etapu przystąpiło 8, a wyłoniono 3, w tym miasto Lublin i gminę Jastków.

Pierwsze loty w obrębie tego obszaru (120 km kw.) zaplanowane są na III kwartał 2023 r.

– Do tego czasu głównymi zadaniami w ramach działań będzie instalacja przez PAŻP infrastruktury technicznej w zgłoszonej lokalizacji oraz zaprojektowanie przestrzeni powietrznej na potrzeby lotów bezzałogowych statków powietrznych na tym terenie – informuje Krzysztof Buczyński z Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

REAKTO zakłada, że w momencie rozpoczęcia lotów w ramach projektu spółka będzie już obecna ze swoimi usługami także w kilku innych miastach. Jednocześnie zarząd firmy liczy, że możliwość bezpośredniej współpracy z PAŻP przyczyni się do komercjalizacji usługi REAKTO na europejską skalę.

Globalna wartość rynku dronów w segmencie zastosowań cywilnych w latach 2017-2026 szacowana jest na blisko 73,5 mld USD. Udział Polski to około 3,3 mld PLN.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama