
Kanada zainwestuje w chipy
240 mln dolarów kanadyjskich (blisko 190 mln USD) ma pomóc Kanadzie umocnić pozycję na światowym rynku fotoniki oraz wesprze rozwój i produkcję półprzewodników.
François-Philippe Champagne, Minister Innowacji, Nauki i Przemysłu, ogłosił utworzenie funduszu Semiconductor Challenge Callout o wartości 150 mln CAD, którego celem będą ukierunkowane inwestycje, umożliwiające wykorzystanie mocnych stron Kanady w obszarze rozwoju i dostaw półprzewodników. Zapowiedział również finansowanie w wysokości 90 mln CAD dla Kanadyjskiego Centrum Wytwarzania Fotoniki (CPFC) przez Narodową Radę Badań Naukowych (National Research Council of Canada).
Ogłoszone przedsięwzięcia umożliwią Kanadzie inwestowanie w innowacyjne projekty, które wzmocnią i rozwiną krajowy ekosystem półprzewodników – podkreśla kanadyjski resort innowacji
– Inwestycja w CPFC spowoduje krytyczne unowocześnienie sprzętu, zwiększające wydajność i zdolność centrum do radzenia sobie ze stale rosnącą złożonością najnowocześniejszych technologii wprowadzanych na rynek przez jego klientów. CPFC, czyli kluczowy atut kanadyjskiego sektora fotoniki w ciągu ostatnich dwóch dekad, jest jedynym ośrodkiem produkującym półprzewodniki złożone w Ameryce Północnej, który jest powszechnie dostępny – czytamy w komunikacie.
Kanadyjski sektor półprzewodników stanowi ponad 100 rodzimych i międzynarodowych firm prowadzących badania i rozwój w zakresie mikrochipów. Baza produkcyjna Kanady obejmuje natomiast ponad 30 laboratoriów badań stosowanych i 5 komercyjnych w takich dziedzinach, jak złożone półprzewodniki, systemy mikroelektromechaniczne (MEMS) oraz zaawansowane opakowania.