reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel
Analizy |

TrendForce: Intel przejmuje Tower – dwie pieczenie na jednym ogniu

Przejęcie Tower Semiconductor przyniesie Intelowi dwie główne korzyści: firma wzmocni działalność w zakresie dojrzałych technologii oraz rozwinie moce produkcyjne także poza Azją.

Intel w oficjalnym komunikacie z 15 lutego poinformował, że kupi izraelską firmę foundry Tower Semiconductor za prawie 6 mld USD. Jeśli transakcja zostanie pomyślnie zakończona, może się przyczynić do rozwoju biznesu kontraktowej produkcji chipów Intela – pisze firma analityczna TrendForce.

Tower Semiconductor zajął 9. miejsce w światowym rankingu firm foundry pod względem przychodów za 4Q2021 i ma łącznie siedem zakładów produkcyjnych w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wydajność Tower liczona w odpowiednikach 12-calowych wafli stanowi około 3% globalnych mocy. Tower produkuje natomiast głównie na waflach 8-calowych i udział firmy w globalnej wydajności sektora foundry jeśli chodzi o ten typ podłoży wynosi około 6,2%.

Jeśli chodzi o technologie produkcji, Tower oferuje procesy od 0,8 µm do 65 nm. Firma dysponuje zróżnicowaną gamę specjalistycznych technologii procesowych do wytwarzania produktów w stosunkowo niewielkich ilościach. Produkty, które powstają w zakładach Tower, to głównie komponenty RF-SOI, PMIC, czujniki CMOS, elementy dyskretne itp. W związku z tym należy się spodziewać, że przejęcie Tower pomoże Intelowi rozszerzyć obecność na rynku smartfonów, sprzętu przemysłowego i elektroniki samochodowej – oceniają eksperci TrendForce.

Chociaż Intel podjął szereg strategii biznesowych, aby konkurować z TSMC i Samsung, IFS (Intel Foundry Services) od dawna już produkuje z wykorzystaniem technologii procesowych dla procesorów, takich jak CPU i GPU. Nadal utrzymuje się też konkurencja między Intelem a niektórymi klientami foundry, którzy wymagają zaawansowanych procesów, poniżej 10 nm, takimi jak AMD i Nvidia, które mają długą historię opracowywania produktów serwerowych, procesorów PC, GPU lub innych układów HPC (high performance computing). Istniejące wcześniej konkurencyjne relacje firmy Intel z tymi firmami mogą stać się przeszkodą dla przyszłej ekspansji biznesu IFS, ponieważ jest stosunkowo mało prawdopodobne, aby IFS przyciągnęło ich jako klientów.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, TrendForce uważa, że ​​przejęcie Tower prawdopodobnie rozszerzy obecność biznesową IFS w branży foundry dzięki dwóm czynnikom. Po pierwsze, akwizycja pomoże Intelowi zdywersyfikować dojrzałe technologie procesowe oraz poszerzyć klientelę. Dzięki postępom w technologiach komunikacyjnych i wzrostowi zapotrzebowania na pojazdy elektryczne, nastąpił niedawny wzrost popytu na komponenty RF-SOI i PMIC. Tower od długiego czasu koncentruje się na różnorodnych dojrzałych technologiach procesowych wykorzystywanych do wytwarzania tych produktów, co oznacza, że ​​utrzymuje również długoterminową współpracę z klientami na takich rynkach. Dzięki nabyciu Tower Intel jest zatem w stanie rozwiązać problem ograniczonych możliwości foundry biznesu IFS oraz ograniczonego zakresu klienteli.

Druga uwaga dotyczy indygenizacji (ulokalnienia) produkcji półprzewodników i alokacji podaży, które w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej stają się coraz ważniejszymi kwestiami. Ponieważ Tower obsługuje fabryki w Azji, regionie EMEA i Ameryce Północnej, przejęcie jest zgodne z obecnym strategicznym celem Intela, jakim jest zmniejszenie koncentracji łańcucha dostaw przemysłu foundry w Azji. Ponadto Intel prowadzi długoterminowe inwestycje i obsługuje fabryki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Izraelu, więc przejęcie Tower zapewni Intelowi większą elastyczność w alokacji mocy produkcyjnych, a tym samym jeszcze bardziej złagodzi ryzyko potencjalnych zakłóceń łańcucha dostaw wynikających z konfliktów geopolitycznych – wskazują analitycy.

Oprócz wspomnianych wcześniej synergii wynikających z nabycia Tower, należy również podkreślić, że Intel z radością powita nadchodzące partnerstwo z Nuvotonem. Trzy japońskie fabryki Tower były wcześniej zarządzane w ramach TowerJazz Panasonic Semiconductor, spółki joint venture utworzonej przez Tower i Panasonic w 2014 roku (Tower i Panasonic posiadały odpowiednio 51% i 49% udziałów). Po tym, jak Nuvoton nabył PSCS (Panasonic Semiconductor Solutions Co.) w 2020 roku, 49% własności trzech fabryk firmy Panasonic zostało następnie przeniesione na Nuvoton. Po przejęciu Tower przez Intel, Intel będzie teraz posiadał 51% większościowy udział w fabrykach i wspólnie z Nuvotonem będzie zarządzał ich liniami produkcyjnymi dla przemysłowych MCU, motoryzacyjnych MCU i PMIC. Warto zauważyć, że te linie produkcyjne obejmują również gamę technologii CIS, MCU i MOSFET opracowanych wcześniej przez firmę Panasonic.

Źródło: TrendForce
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama