reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Paul Sakuma AMD
Biznes |

AMD sfinalizowało przejęcie Xilinx

AMD 14 lutego zakończyło proces nabycia firmy Xilinx. To oficjalnie największa transakcja tego rodzaju w historii branży półprzewodników – podkreśla firma w komunikacie.

Transakcję ogłoszono w 2020 roku i początkowo jej wartość szacowana była na 35 mld USD. Jednak wraz z wzrostem cen akcji AMD, imponująco podskoczyła też wartość akwizycji – do około 50 mld USD.

Xilinx, jak część AMD, stanie się Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), której zwierzchnikiem będzie były dyrektor generalny Xilinx, Victor Peng.

AECG pozostanie zorientowane na tworzeniu wiodących rozwiązań wbudowanych, FPGA i adaptacyjnych SoC dla swoich rdzennych rynków, tylko że teraz z dodatkowym efektem skali połączonej firmy i możliwością oferowania powiększonego zestawu rozwiązań, w tym procesorów i układów graficznych AMD – czytamy w komunikacie.

– Nabycie Xilinx łączy bardzo komplementarne grupy produktów, klientów i rynków, a także zróżnicowaną własność intelektualną (IP) i światowej klasy talenty, dzięki czemu powstaje lider w dziedzinie wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. Xilinx oferuje wiodące w branży produkty FPGA, adaptacyjne SoC, mechanizmy AI i doświadczenie w obszarze oprogramowania, które dadzą AMD możliwość zaoferowania najmocniejszego portfolio wydajnych i adaptacyjnych rozwiązań komputerowych w branży oraz zdobycia większego udziału w 135-miliardowym rynku na przestrzeni chmury, systemów brzegowych i inteligentnych urządzeń – komentuje dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su.

– To ważny dzień dla AMD w EMEA, ponieważ łączymy siły z Xilinx i tworzymy tym samym branżowego lidera w dziedzinie wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. AMD ma teraz w branży najszersze portfolio wiodących produktów obliczeniowych, graficznych i adaptacyjnych SoC. Jesteśmy podekscytowani niewiarygodnymi możliwościami, jakie są przed nami, i jakie pozwolą nam lepiej służyć naszym klientom na powiększonej liczbie zróżnicowanych rynków, jak komunikacja, motoryzacja czy przemysł, które są szkieletem ekonomii w wielu krajach EMEA – dodaje Mario Silveira, korporacyjny wiceprezes AMD dla regionu EMEA.

Wśród wymienianych przez AMD korzyści z przejęcia Xilinx jest m.in. mocne zwiększenie możliwości badawczo-rozwojowych połączonego przedsiębiorstwa. AMD zyskuje też mocnego partnera w dopełniających PC i centra danych sektorach, takich jak: przewodowa i bezprzewodowa komunikacja, motoryzacja, przemysł, testy, a także lotnictwo, technologie kosmiczne, obrona, technologie nadawcze, pomiary, emulacja i rozwiązania konsumenckie.

AMD zwraca też uwagę na zwiększenie TAM (total addressable market, czyli całkowicie adresowalnego rynku) z 80 mld USD do 135 mld USD, powiększenie bazy klientów i dywersyfikację AMD na nowych rynkach.
 
Transakcja powinna być w pierwszym roku przyrostowa dla marży brutto i operacyjnej liczonej wg metodologii non-GAAP, a także dla liczonego wg non-GAAP dochodu na udział (EPS) oraz dla generowania wolnego przepływu pieniężnego – czytamy w komunikacie.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1