Gdański Intel będzie rozwijał obszar hardware
– Gdański Intel dzisiaj to przede wszystkim software, ale zaczynamy też inwestować w hardware – mówi w wywiadzie dla portalu gdansk.pl Ryszard Dyrga general manager Intela w Polsce.
Około rok temu Intel rozpoczął rozbudowę kampusu w Gdańsku, gdzie znajduje się największe centrum badawczo-rozwojowe firmy w Unii Europejskiej. Intel otrzymał na ten projekt dofinansowanie w wysokości ponad 50 mln PLN w ramach programu „Program Operacyjny Inteligentny Rozwój” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Do połowy 2023 roku ma powstać szósty budynek w gdańskim kampusie Intela, w którym działać będzie m.in. m.in. laboratorium serwerowe o wysokiej gęstości mocy, a także laboratorium audio.
Intel zaczynał działalność w Gdańsku w 1999 roku z niewielkim, 200-osobowym zespołem pracującym nad standardem związanym z architekturą urządzeń dla sieci komórkowych. Z czasem polski oddział zdobywał nowe kwalifikacje i rósł w siłę, zajmując się kolejno grafiką komputerową, firmwarem i softwarem dla koprocesora czy technologiami serwerowymi.
Przyspieszenie rozwoju przyszło w drugiej połowie ubiegłej dekady, wraz z nowymi technologiami: internetem rzeczy, sztuczną inteligencją, transformacją sieci komputerowych i wreszcie migracją częściową z chmury obliczeniowej (cloud) na brzeg sieci internetowej (intelligent edge). Wtedy właśnie Intel mocno zwiększył zatrudnienie w Gdańsku i przejął od Young Digital Poland dwa kolejne budynki – czwarty i piąty w kampusie.
Prace przy budowie szóstego już obiektu idą zgodnie z harmonogramem. Intel szykuje się też do kolejnego poszerzenia kompetencji.
– Gdański Intel dzisiaj to przede wszystkim software, ale zaczynamy też inwestować w hardware. Mamy już pierwsze projekty w tym zakresie, nieporównywalnie małe w stosunku do software'u, ale planujemy ten obszar rozwinąć. To będzie, powiedzmy, kolejny punkt zwrotny w naszej ewolucji, ponieważ realizowanie zadań z zakresu software i hardware pozwoli nam skupiać całe projekty w naszych rękach. To jest nam bardzo potrzebne i wygląda na to, że będziemy w stanie takie zadania realizować. Mamy w tej chwili perspektywę na kilkusetosobowy wzrost w obszarze hardware. To jest ambitny plan, ale musimy być też realistami. Rynek jest jaki jest, trzeba mu pomóc, trzeba go kreować, ale znalezienie od ręki tylu programistów nie jest łatwe – mówi w wywiadzie dla gdansk.pl Ryszard Dyrga general manager Intela w Polsce.