reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ICEYE
Przemysł elektroniczny |

ICEYE zdobył ponad pół miliarda złotych finansowania

ICEYE, polsko-fiński start-up z branży kosmicznej, poinformował właśnie o zamknięciu rundy D w wysokości 136 mln USD, czyli ponad 540 mln PLN.

ICEYE to „kosmiczny” start-up, który powstał w Warszawie, ale siedzibę główną ma w Helsinkach. Pracuje nad satelitami obserwacyjnymi i oprogramowaniem do nich. Jest m.in. posiadaczem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych z syntetyczną aperturą (SAR) – pozwalającą tworzyć zdjęcia planety niezależnie od warunków pogodowych oraz tworzy oprogramowanie pozwalające informować o katastrofach naturalnych.

W 2020 roku runda ICEYE była największą rundą polskiego start-upu (otrzymał wtedy 300 mln PLN), a tegoroczne finansowanie może być także jednym z najwyższych w ekosystemie. Gdyby inwestycję ogłoszono w zeszłym roku, byłaby drugą największą rundą roku (po Docplanner).  

Rundzie finansowania przewodził dotychczasowy inwestor – zaangażowany w branżę spacetech Seraphim Space, a wsparły go klient spółki - BAE Systems i azjatycki fundusz Kajima Ventures.
Według portalu Techcrunch ta inwestycja sprawia, że polsko-fiński spacetech jest drugim najwyżej dofinansowanym w branży start-upem po SpaceX. 13 stycznia ICEYE wystrzelił dwie satelity z przylądka Canaveral na Florydzie – wśród nich jest pierwszy kosmiczny statek stworzony i operowany w całości przez firmę ze stworzonych przez nią części.

Pieniądze z finansowania spółka chce przeznaczyć na kolejne starty satelitów, rozbudowę systemu informacji o katastrofach, a także rozwój systemu analitycznego. Planuje także dalszą rozbudowę międzynarodowego teamu.

– Obserwowaliśmy jak ICEYE osiągnęło coś niemożliwego, wystrzeliwując w kosmos pierwszego miniaturowego satelitę SAR, który może obserwować naszą planetę dniem i nocą, a obecnie stając się największym operatorem satelitów SAR. Zakładamy, że dalszy globalny rozwój spółki i ciągła obserwacja naszej planety pomogą nam rozwiązać szereg najważniejszych globalnych wyzwań – komentuje James Bruegger, Chief Investment Officer funduszu Seraphim Space.

Źródło: startup.pfr.pl
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama