reklama
reklama
© olivier26 dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Ericsson szuka pracowników w Polsce

Pracownicy z branży IT patrzą nie tylko na wynagrodzenie, ale i na skalę oraz znaczenie realizowanych w firmie projektów – uważa Krzysztof Waśniowski, menadżer w krakowskim centrum R&D firmy Ericsson.

W centrum R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi zatrudnionych jest blisko 1700 osób, a firma w ciągu roku chce zatrudnić około 350 osób. Więcej o planach rozwoju działalność badawczo-rozwojowej w naszym kraju pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, natomiast tym razem szwedzkie przedsiębiorstwo przybliża temat rekrutacji specjalistów z branży IT, zarówno od strony samych inżynierów, jak i firmy.

– W branży IT doświadczenie postrzegane jest w lekko odmienny sposób. Przykładowo, po roku lub dwóch, pracownicy są traktowani już jako ci doświadczeni, podczas gdy np. w handlu po takim okresie stażu dalej uważamy pracownika za początkującego. W rezultacie specjaliści IT już od początku swojej drogi zawodowej są zasypywani ofertami pracy – tłumaczy Krzysztof Waśniowski menadżer w krakowskim centrum R&D firmy Ericsson.

Sytuację tę pogłębiła również pandemia. Dzięki popularyzacji pracy zdalnej na świecie deweloperzy nie ograniczają się do poszukiwania zatrudnienia na lokalnym rynku.

– Krakowskie firmy z branży IT nie tylko muszą konkurować o najlepszych pracowników z innymi podmiotami w regionie, ale również na przykład z gigantami z Doliny Krzemowej. Tym samym elementem wyróżniającym pracodawcę, nie są przysłowiowe owocowe czwartki czy karnety na siłownię, ale projekty i ich waga na rynku międzynarodowym, to w jaki sposób oddziałują na środowisko, czy jak przyczyniają się do społecznego rozwoju – mówi Krzysztof Waśniowski.

Menedżer Ericssona podkreśla, że budowane przez firmę sieci stają się platformą innowacyjności i możliwości, których ludzkość nigdy wcześniej nie brała pod uwagę. 4G zawdzięczamy eksplozję ekonomii aplikacji i powstanie nowych przedsiębiorstw, które napędzają gospodarki świata. 5G to rewolucja o niepomiernie większej skali.

– Wychodząc z tego założenia, nie szukamy do centrum R&D tzw. „wyznawców kodu”, których interesuje tylko programowanie i wąska specjalność działań, a bardziej deweloperów z żyłką inżyniera, których ciekawi jak ich praca przekłada się na procesy. W naszym przypadku jest co śledzić, gdyż mówimy o rozwoju sieci 5G i o pracy nad kolejnymi generacjami łączności mobilnej. Satysfakcja ze skutecznie zrealizowanego projektu jest tym większa, gdyż nasze oprogramowanie zaspakaja jedną z podstawowych potrzeb ludzi jaką jest komunikacja – wskazuje Krzysztof Waśniowski.

Inżynierowe w Polsce pracują dla największych klientów na całym świecie, tworząc oprogramowanie, które pozwala na mobilną komunikację na różnych kontynentach. Przygotowują między innymi różne funkcjonalności sieci 5G i zapewniają odpowiednią stabilność i przepustowość łączy.  Technologa 5G umożliwia obsługę lawinowo rosnącej ilości danych i urządzeń i prawdopodobnie całkowicie odmieni sposób w jaki myślimy o usługach realizowanych przez sieć.

– Dla operatora w Japonii nasz krakowski zespół opracował funkcjonalności sieci 5G na jedno z największych wydarzeń sportowych świata. Współpracujemy również z operatorami telekomunikacyjnymi przy cyklicznym wielkim wydarzeniu sportowym USA. Jesteśmy lokalnym centrum, ale pracujemy i myślimy globalnie. To dzięki pracy programistów Ericsson z Krakowa i Łodzi zgłaszane są nowe patenty dotyczące łączności mobilnej, czy też wyznaczane są rynkowe standardy, które stają się obowiązującymi regulacjami technicznymi dla branży telekomunikacyjnej. Do zespołów pracujących nad rozwojem i utrzymaniem sieci, od 2G do 6G, rekrutujemy programistów, testerów, system architektów, a także koordynatorów na takie stanowiska jak Scrum Master czy kierownik liniowy. Swoje miejsce znajdą też u nas trenerzy oraz liderzy techniczni – tłumaczy Krzysztof Waśniowski.

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D Ericssona w Krakowie i Łodzi, ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. Jak podkreśla firma, 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Ericsson posiada obecnie 170 komercyjnych umów 5G, z których 108 to aktywne sieci działające w 48 krajach.

Ericsson to dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych działający w ponad 180 krajach i zatrudniający przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-2